Concurenta crunta. Razboi intre Vegastel si Orange

×
Publicitate

In vremuri de criza fiecare cent conteaza, iar cand la mijloc sunt milioane de euro pana si marile companii recurg la razboaie in care armele sunt de orice calibru.

Unul dintre cei mai mari operatori de telefonie mobila, Orange, este amenintat in justitie cu falimentul de un fost partener, care ii cere un milion si jumatate de euro. In replica, operatorul sustine ca Vegastel - o companie care vindea candva produse Orange - i-ar datora de patru ori mai multi bani.

Compania Vegastel - intr-o vreme partener important al Orange - le-a cerut judecatorilor sa declanseze procedurile de insolventa impotriva operatorului de telefonie pentru o pretinsa datorie de peste un milion si jumatate de euro. Demersul vine dupa ce fostul retailer si-a vandut reteaua de magazine principalului concurent al lui Orange.

Procesul de la Tribunalul Bucuresti nu este primul razboi de acest gen dintre cele doua firme care au colaborat profitabil aproape zece ani. La Tribunalul Botosani, este un proces similar, in care Orange pretinde de la Vegastel datorii de circa 6 milioane de euro.

Vestea ca disputa intre fostii parteneri a ajuns in public i-a facut pe cei de la Orange sa reactioneze dur. Procesul dintre Vegastel si Orange incepe peste doua saptamani, insa cele doua firme ar putea cadea intre timp la invoiala.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Impact la 260 km/h. Un jandarm a murit

Cu viteza unui MIG la aterizare! Asa a intrat duminica noapte, soferul unei limuzine intr-o masina cu doi jandarmi.

Alarma in Capitala dupa ce o femeie a gasit o valiza suspecta

Mai multi pirotehnisti, pompieri si politisti au fost chemati duminica noapte la o interventie urgenta de catre o femeie care a gasit la intrarea in bloc o valiza lasata la voia intamplarii.

Un bucurestean s-a urcat baut la volan si a tamponat o ambulanta!

S-a intamplat pe o strada din cartierul Baneasa! Barbatul a intrat pe contrasens si a tamponat o ambulanta.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.