Mama primarului Constanţei ar fi încercat să introducă în urnă mai multe buletine de vot

62048879
iStock

Mama primarului municipiului Constanţa, Decebal Făgădău, a fost surprinsă când ar fi încercat să introducă în urmă mai multe buletine de vot pentru alegerile europarlamentare, iar poliţiştii fac cercetări în acest caz.

Potrivit oamenilor legii, o femeie care s-a prezentat la secţia de votare 133-134 din municipiul Constanţa ar fi luat mai multe buletine de vot pentru alegerile europarlamentare.

Ea ar fi fost surprinsă atunci când încerca să le introducă în urnă, iar reprezentanţii secţiei de votare i-au anunţat de poliţişti. Aceştia au început cercetările în acest caz şi urmează să o audieze pe femeie, potrivit News.ro

Tatăl primarului municipiului Constanţa, Vasile Făgădău, spune că soţiei sale i-au fost date mai multe buletine de vot pentru alegerile europarlamentare şi nu a văzut acest lucru, care a fost sesizat de cineva din secţia de votare atunci când a vrut să le bage în urnă.

“Fata de acolo nu a observat că i-a dat 5 buletine de vot pentru europarlamentare. Şi s-a dus în cabină, nu vede, e pensionară şi când a venit cu ele s-a sesizat cineva. Ea a spus că aşa i-au fost date. Este o eroare, o greşeală şi de o parte şi de cealaltă. Nu a existat elementul intenţional. E terminată, i s-a făcut rău, e pensionară”, a mai afirmat Vasile Făgădău.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Partidul REPER a lansat Platforma pentru democraţie, prosperitate şi progres, care cuprinde DEMOS, ACUM şi independenţi

Partidul REPER a lansat, marţi, Platforma pentru democraţie, prosperitate şi progres, care cuprinde mai multe partide precum DEMOS, ACUM, dar şi candidaţi independenţi.

Peste 60% dintre români așteaptă îmbunătățiri după alegerile locale. Care sunt așteptările - Sondaj INSCOP

Mai bine de jumătate dintre români se așteaptă la îmbunătățire a situației din localitatea unde trăiesc în urma alegerilor locale. Românii sunt optimiști și cu privire la reprezentarea României în Parlamentul European.

Rezultate finale, alegeri europarlamentare 2024. Câți români din diaspora au votat, de fapt, pentru Șoșoacă și George Simion

Biroul Electoral Central a anunțat că a fost finalizată numărătoarea voturilor înregistrate la secțiile de vot din străinătate pentru alegerile europarlamentare, organizate în 9 iunie 2024.  

Recomandări
Scad facturile la energie pentru români. Ministrul Energiei: ”Costurile se vor reduce în perioada următoare”

Ministrul interimar al Energiei, premierul Ilie Bolojan, a semnat ordinele pentru instalarea contoarelor inteligente şi dezvoltarea capacităţilor de stocare. Cele două forme de sprijin urmăresc reducerea facturilor la energie pentru consumatori.

Nadia Comăneci, la 50 de ani de la primul 10: „Nu m-a schimbat ca om, dar mi-a arătat că pot face chiar mai mult”. FOTO

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a declarat, într-un interviu acordat AGERPRES la 50 de ani de la primul 10 din istorie, că nota maximă obținută la Jocurile Olimpice de la Montreal nu i-a schimbat viața, ci i-a arătat că își poate depăși limitele.

”Monstru” descoperit în Dunăre, la Galați. Cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, probabil din cauza țărilor din amonte

Cu Dunărea la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani, în Galați se caută soluții pentru situația în care nu vom mai putea să luăm apă din fluviu pentru populație.