Cresc impozitele pe case si terenuri, dar abia de anul viitor

×
Publicitate

Executivul promite ca ajustarile vor fi facute doar de la 1 ianuarie.


Potrivit lui Daniel Marinescu, director in Ministerul Administratiei si Internelor, trebuie recalculata valoarea de impozitare pentru cladiri, terenuri si autoturisme. Ea va fi adusa la zi cu rata inflatiei, fata de nivelul din 2006, cand s-a facut ultima modificare. 

Tot din 2010, creste si valoarea amenzilor cu 20%, fata de cea stabilita acum 3 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Criză economică la orizont: închiderea Strâmtorii Ormuz ar împinge economia globală în recesiune

Economia mondială va intra inevitabil în recesiune dacă Strâmtoarea Ormuz rămâne închisă pentru o perioadă îndelungată, a declarat marţi Ken Griffin, directorul general al fondului de investiţii Citadel, citat de CNBC.

Scădere „puternică” a prețurilor petrolului. Care a fost motivul, în ciuda blocadei de la Strâmtoarea Ormuz

Prețurile petrolului au scăzut puternic marți, după ce Casa Albă a indicat posibilitatea unei noi runde de negocieri cu Iranul.

FMI taie la jumătate prognoza de creștere a economiei României. Presiuni tot mai mari pe prețuri și piața muncii

Fondul Monetar Internaţional (FMI) şi-a redus la jumătate prognoza privind creşterea economiei României în acest an, înrăutăţind, totodată, şi estimările legate de evoluţia inflaţiei şi a şomajului.

Recomandări
Topul scumpirilor în România. Efectele complete ale războiului din Iran se vor vedea în prețuri abia de luna aceasta

Scumpirea carburanților se vede deja în inflație. Potrivit Institutului Național de Statistică, rata anuală s-a apropiat din nou de 10%, în martie. 

Ce tipuri de medicamente vrea România să obțină de la Pfizer în locul vaccinurilor anti-COVID

Ministerul Sănătății intră la negocieri vitale cu compania Pfizer. Statul român încearca să obțină medicamente inovatoare în locul vaccinurilor anti-COVID pe care nu le-a mai cumpărat.

Cum se va desfășura votul crucial al PSD pe 20 aprilie. „Manipularea” lui Sorin Grindeanu, contestată și de social-democrați

Soarta coaliției de la guvernare se decide in următoarele zile. Luni, pe 20 aprilie, cei din PSD vor vota dacă rămân sau nu în cabinetul condus de Ilie Bolojan.