O respiraţie preponderent orală la vârste mici duce la dezvoltarea anormală a oaselor maxilare. Ce recomandă medicii

×
Publicitate

Ce face o respiraţie preponderent orală la vârste mici? Așa cum se întâmplă în cazul celor care au amigdale prea mari, polipi exageraţi ori alergii neţinute sub control. În primul rând, oasele maxilare se dezvoltă anormal.

Apoi, efectele se văd la nivelul toracelui. Pentru că respirația pe gură îl deformează. Aflăm care sunt soluţiile.

Manuela Rizescu, medic primar ORL: ”Plămânii nu se umplu complet la o respiraţie pe gură, nasul are alt tiraj, cei care rerpirăm pe gură avem senzaţia că ne sufocăm. Ei au un torace aplatizat de mutle ori când îi văd mă uit şi la torace”.

Vegetaţiile adenoide - sau polipii - fac parte din sistemul imunitar. Dacă un copilaş se naşte cu aceste formaţiuni prea mari, nu va respira corect pe nas. Şi va începe să tragă aer pe gură. Aşa i se deformează toracele. Iar maxilarul inferior vine în faţă.

Manuela Rizescu, medic primar ORL: ”Operaţia de polipi se face între 3 şi 5 ani, cu cât înaintam în vârstă cu atât obstrucţia nazală deformează şi închiderea gurii evităm să ajugnem după 6 ani”.

Odată îndepărtat obstacolul fizic, copilul va respira normal, pe nas. La vârsta mică nu doar polipii sunt motiv de respiraţie orală. Ci şi alergiile. După 2 ani de obicei, apar. Au nevoie de tratament.

Suferinţele maxilarului inferior se pot trata şi la vârsta adultă. Cu acest aparat se înregistrează informaţii despre modul în care mestecaţi.

Denisa Zaharia medic ortodont: ”Noi tindem să avem contacte multiple între dinţi. Un contact incorrect bochează închiderea mandibulei în acea poziţie ea este obligată să devieze şi se se ducă într-o altă poziţie”.

Cum vă simţiţi? Apar zgomote când închideţi ori deschideţi gura. Şi contractura dureroasă. O gutieră adaptată are ca scop aşezarea maxilarului într-o poziţie corectă.Ulterior, e indicat aparatul dentar.

Când închidem gura, dintii superitori trebuie să facă contact simultan cu dinţii inferiori, în mai multe puncte. Astfel se disribuie corect uriaşele forţe masticatorii.

Denisa Zaharia, medic ortodont: ”Noi nu putem influenţa mărimea forţelor, dar e important ca modul în care ele se distribuie asupra dinţilor să fie unul corect şi echilibrat”.

Nu apre echilibrul, medicul ortodont constată uzura accentuată a dinţilor. Dar şi boala parodontală, care virează spre pierderea dinţilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Ce înseamnă, de fapt, lipsa menstruației în timpul pubertății

Expunerea în exces la informații crește capacitatea cognitivă, adică legăturile dintre neuroni. Dar ceasul biologic, situat tot în creier, pornește mai repede. Apare mai rapid pubertatea.

Ce este, de fapt, cataracta. Iată cum se tratează

Cataracta este boala oftalmologică cel mai des întâlnită. Odată aparută, e progresivă. Nu i se cunoaște cauza. Singurul tratament este intervenția chirurgicală. Din fericire, durează mai puțin de 10 minute.

Dieta proteică: avantaje și dezavantaje. De ce este periculoasă

Dieta proteică nu schimbă în bine obiceiurile alimentare și ne dă iluzia că putem să slăbim mâncând mult. Este nerecomandat și chiar periculos să urmaţi un astfel de regim mai mult de 3-4 săptămâni.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.