Basescu la Predeal: Exista riscul ca dupa aceste alegeri Romania sa revina intr-o zona gri

61234099

Presedintele Traian Basescu a declarat, sambata, la Predeal, ca va merge la vot si ca ii chema pe toti romanii sa voteze, pentru ca votul lor va arata directia. 

Presedintele Traian Basescu, care se afla la Predeal impreuna cu sotia sa, a declarat ca dupa alegerile de duminica exista riscul ca Romania sa revina "intr-o zona gri" in care sa arate din nou ca nu stie directia.

"De sapte luni auzim numai atacuri la Uniunea Europeana, la partenerii transatlantici, ori asta destabilizeaza drumul consolidarii noastre in structurile euroatlantice si ne pune sub semnul intrebarii. Exista riscul ca dupa aceste alegeri sa revenim intr-o zona gri in care sa aratam din nou ca nu stim directia. Asta ma ingrijoreaza", a declarat presedintele.

Intrebat daca va merge la vot, Basescu a raspuns razand: "Cum sa nu ma duc la vot? Ma duc si chiar ii chem pe toti romanii la vot pentru ca votul lor va arata directia. Sunt lideri care tin directia Vest si lideri care sustin «hai s-o dam mai cu Rusia, mai cu China». In functie de votul de maine al romanilor, vom intelege ce vrea poporul, dupa ce initial a vrut Uniunea Europeana si America. in orice caz, eu voi vota pentru Uniunea Europeana si America, si nu pentru solutii neclare la problemele Romaniei".

Basescu a facut aceste declaratii sambata dupa-amiaza, cand a iesit, la volanul masinii sale, din vila de protocol din Predeal la care este cazat. El le-a spus ziaristilor ca va face o plimbare cu masina pana in zona "Trei Brazi", iar duminica se va intoarce la Bucuresti.

Presedintele Traian Basescu si sotia sa au ajuns la Predeal vineri seara, fiind invitati la o petrecere privata organizata la un restaurant din statiune, unde au stat aproximativ o ora.

Seful statului a spus ca a mers la Predeal pentru ca vrea sa stea linistit si sa se gandeasca bine la ceea ce are de facut dupa alegerile de duminica. "Am venit aici pentru ca vreau sa stau linistit si sa ma gandesc bine la ce am de facut dupa alegerile de maine", le-a spus Basescu jurnalistilor, la Predeal, unde se afla impreuna cu sotia sa.

Presedintele Traian Basescu si sotia sa au ajuns la Predeal vineri seara, fiind invitati la o petrecere privata la un restaurant din statiune.

Mai multe informatii despre candidati si partide in sectiunea ALEGERI PARLAMENTARE 2012

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Oficial. Biroul Electoral Central a respins toate contestaţiile şi sesizările privind alegerile parlamentare din 2024

Biroul Electoral Central a respins, sâmbătă, în şedinţă, toate contestaţiile şi sesizările privind alegerile parlamentare.

Nicuşor Dan: E un semnal foarte bun că partidele pro-europene se reunesc şi dau un mesaj către electorat

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, consideră că în acest moment un guvern de coaliţie pro-europeană are „şanse foarte mari”, pentru că „nimeni nu poate să ignore majoritatea” din Parlament.

Deputat PSD, furios că alegătorii au confundat partidul său cu PSDU: „Excrocheria secolului. Peste 20% din voturi pierdute”

Deputatul PSD Laurențiu Viorel Gîdei susține că la alegerile parlamentare din 1 decembrie a avut loc „excrocheria secolului” (sic!), după ce alegătorii ar fi confundat PSD cu PSDU pe buletinele de vot.

Recomandări
Prima reacție a lui Nicușor Dan după ce PSD și AUR și-au depus moțiunea împotriva Guvernului Bolojan

Nicușor Dan a reacționat după ce PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan la Parlament. Președintele a declarat după Summitul Iniţiativei celor Trei Mări că acesta „era unul din scenariile la care ne aşteptam”.

Regele Charles, discurs istoric în fața Congresului american: „Legăturile dintre SUA și Marea Britanie sunt indestructibile”

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a declarat, marți, în fața Congresului american, că legăturile dintre Statele Unite și Regatul Unit sunt „neprețuite și eterne”, precum și „neprețuite și indestructibile”.

UE împarte bugetul pe următorii șapte ani. România ar putea primi peste 60 de miliarde de euro

Uniunea Europeană începe să își împartă banii pentru următorii șapte ani pentru fermieri, autostrăzi, apărare sau securitate.