Urşii din Râşnov, dependenţi de chiflele de la pensiuni. "Vin seară de seară"

×
Publicitate

Aruncăm gunoaiele neglijent, hrănim urşii ca să ne distrăm, intrăm cu utilajele în pădure, apoi ne plângem că sălbăticiunile se apropie periculos de mult de casele noastre.

Exact aşa se întâmplă şi în zona Predeal - Râşnov, unde câţiva proprietari de cabane au sunat la 112 şi la Ocolul Silvic, supăraţi că nu mai scapa de o ursoaică venită cu 3 pui, să caute hrana în tomberoane. Un amator a suprins însă când angajaţii uneia dintre cabane le dădeau de mâncare sălbăticiunilor.

"Dă chiflele încoace! Uite cum mănâncă ăla! Uite cum mănâncă, i-am dat chifla aia. Uite cum stă şi mănâncă, zici că e câine!"

O ursoaică şi trei pui dau târcoale, de câteva săptămâni, pensiunilor şi caselor de vacanţă din zona Predeal Râşnov. Oamenii au sunat la 112 şi au cerut Ocolului Silvic să îndepărteze sălbăticiunile.

„În fiecare seară aveam probleme cu ei, vin din partea aceea, dinspre pădure, o ursoaică cu trei pui, seara de seară. Vin, ne dărâma tomberoanele, nu putem să scăpăm de ei sub nicio formă”, spune un recepţioner.

Însă cei care atrag, de fapt, animalele sunt cei care lasa gunoaiele descoperite şi chiar hrănesc, în joacă, urşii.

Cristian Remus Papp, manager biodiversitate WWF România: „Este greu de înţeles acest comportament. Ursul nu ar trebui hrănit în niciun fel. Odată ce se învaţă cu hrana, ursul va reveni la acel loc.”

Reprezentanţii cabanei neagă iniţial episodul surprins în filmare... „Nu i s-au dat chifle, probabil le-a găsit în tomberon” ... apoi admit că faptul este real. „Probabil na, i-o fi dat...că vedeţi că totuşi îi dă ca să plece probabil. Că au răsturnat toate tomberoanele şi probabil i-au dat pâine ca să plece spre pădure.

„ Dacă n-ar avea gunoiul acolo, n-ar veni. Acolo vine în fiecare seară, răstoarnă tomberoanele alea şi ce să faci...de acolo pleacă. E rău, e foarte periculoasă”, spune administratorul unei cabane.

Prezenţa unei ursoaice cu pui a fost semnalata şi în apropiere de Râşnov. Localnicii bănuiesc că sălbăticiunile au fost gonite din pădure de tăietorii de lemne care au început în zonă o exploatare forestieră.

Cristian Remus Papp, manager biodiversitate WWF România: „Orice lucrare forestieră înseamnă deranj în habitatul ursului mai ales în acea zonă şi normal că urşii vor fi deranjaţi de zgomortul utilajelor şi a drujbelor motiv pentru care ei coboară. „

Gestionarul fondului de vânătoare de la Râşnov spune că efectivul optim de urşi în zona este de 10 exemplare dar, în realitate, aici trăiesc peste 50 de urşi.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Un bărbat a adormit pe un colac gonflabil și a plutit în derivă pe Dunăre. A fost salvat de polițiștii de frontieră

Un cetățean sârb a fost salvat din apele Dunării de polițiștii de frontieră de la noi, după ce a adormit... pe un colac gonflabil și a plutit în derivă.

Românii cheltuie de peste două ori mai mult în vacanțele din străinătate decât lasă turiștii străini în România

Deși anul acesta avem mai mulți turiști străini aceștia nu cheltuie la noi la fel de mult ca românii care merg în concediu peste granițe.

O femeie din Vâlcea și-ar fi obligat sora de 17 ani să se prostitueze și ar fi luat toți banii obținuți de pe urma fetei

O femeie de 35 de ani din Vâlcea a fost arestată preventiv, pentru trafic de minori. Anchetatorii o acuză că și-a obligat sora minoră să se prostitueze. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!

Recomandări
Guvernul, plan de rezervă în plină criză energetică. Ce va face dacă marile companii și populația nu vor reduce consumul

În plină criză energetică autoritățile cer măsuri radicale. Oficialii s-au întâlnit cu reprezentanții marilor companii consumatoare de curent și le-au cerut să reducă voluntar consumul.

Asociația Prosumatorilor cere TVA zero pentru fotovoltaice și baterii de stocare, după modelul german. Ce avantaje ar aduce

APCE solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă a unui pachet de măsuri fiscale inspirat din modelul german, care să permită aplicarea TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW şi pentru bateriile de stocare aferente.

Republica Moldova a activat planul de criză: restricții la consumul de energie și apă. Se caută surse alternative din România

Comisia Naţională de Management al Crizelor din Republica Moldova a aprobat un nou set de măsuri pentru gestionarea situaţiei din sectorul energetic şi a riscurilor generate de nivelul scăzut al apei în fluviul Nistru.