Un tânăr de 20 de ani a murit îngropat de viu sub un mal de pământ. Totul s-a întâmplat sub privirile tatălui

×
Publicitate

A fost deschisă o anchetă după ce un tânăr de doar 20 de ani a murit îngropat de viu.

Teribilul accident de muncă a avut loc în localitatea Sic, din județul Cluj, unde victima și-a pierdut viața chiar sub ochii tatălui, după ce malurile unui șanț s-au surpat. Corpul neînsuflețit a fost scos de la trei metri adâncime.

Au săpat cu lopețile și buldoexcavatorul pentru a-l găsi pe tânăr

Alerta s-a dat în jurul orei 15:20, când, printr-un apel la 112, se cerea ajutor disperat pentru că un bărbat a fost prins sub un mal de pământ. Sub privirile tatălui și a colegilor de echipă, salvatorii ajunși la fața locului au început să sape cu lopețile și un buldoexcavator pentru a găsi victima. Echipa de muncitori din care făcea parte și tânărul lucra la rețeaua de canalizare din localitate, unde schimbau ţevile, iar șanțul era de aproape cinci metri adâncime.

Martor:Acuma, a treia oară parcă săpau și, nu știu, la 4-5 metri era înăuntru în groapă și s-a urnit pământul pe muncitor. Se pare că nu. Uitați unde sunt separatoarele. Dacă erau probabil că nu se întâmpla decesul”.

Martor:S-a surpat malul. Au lucrat, au pus țeava pentru canalizare”.

După aproape trei ore de speranță, pompierii au reușit să îl găsească pe băiatul de 20 de ani, însă au putut doar să declare decesul.

Andrei Biriș, purtător de cuvânt al ISU Cluj:După mai bine de două ore de eforturi susținute, bărbatul a fost scos, însă acesta prezenta semne incompatibile cu viața și nu au putut fi efectuate manevre de resuscitare”.

Firma care făcea lucrările avea în dotare panouri de susținere, care erau menite să țină malurile în cazul în care acestea ar fi cedat, însă doar după finalizarea anchetei se va stabili dacă acestea erau folosite corespunzător sau nu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Momentul în care un șofer violent a demarat în trombă de lângă polițiști și jandarmi, în București. VIDEO

Oprit de polițiști după ce încălcase mai multe reguli de circulație, un șofer a demarat în trombă, miercuri seara, cu toate că mașina lui era înconjurată de oamenii legii, în Sectorul 4 din București.

Cum au reușit cinci indivizi să fure o tonă și jumătate de cabluri din cupru, dintr-un combinat siderurgic din Galați

Un flagrant delict a pus capăt unei serii de furturi din combinatul siderurgic din Galați.

Polițiștii din Buzău au dat de urma unui individ care a furat anul trecut un oboi dintr-o biserică adventistă

Un furt neobișnuit dintr-o biserică adventistă din Buzău a fost soluţionat. Un instrument muzical scump, lăsat de o voluntară din Olanda peste noapte în incinta lăcășului de cult, a dispărut în vara anului trecut.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.