Un britanic care se plimba pe plajă în Bulgaria a ajuns din greșeală în România

62189660
Shutterstock

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au depistat, în apropierea frontierei de stat, un cetățean britanic care a trecut ilegal în România din Republica Bulgaria, pe jos, pe plajă.

„În data de 09.05.2021, în jurul orei 18.30., poliţiştii de frontieră din cadrul Grupului de Nave Mangalia au depistat la aproximativ 200 metri de la frontieră, pe teritoriul României, o persoană de sex masculin care a trecut ilegal frontiera de stat, pe jos, din Bulgaria în ţara noastră. Persoana în cauză nu îşi justifica prezenţa în zonă, fapt pentru care a fost condusă la sediul Grupului de Nave Mangalia pentru cercetări suplimentare.”, a transmis Poliția de Frontieră într-un comunicat.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au stabilit că persoana în cauză este cetăţean britanic, în vârstă de 60 de ani. Acesta a declarat că se plimba pe plaja din apropierea frontierei de pe teritoriul Republicii Bulgaria și a trecut neintenționat în România, deşi zona de frontieră era amenajată / delimitată corespunzător.

În cauză, se derulează verificări cu privire la încălcarea regimului juridic al frontierei de stat, cetățeanul britanic fiind preluat de autoritățile de frontieră bulgare, în baza protocolului româno-bulgar în vederea continuării cercetărilor.

Poliția de Frontieră Română informează publicul larg asupra faptului că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, trecerea frontierei de stat a României de către persoane, mijloace de transport, mărfuri şi alte bunuri se face prin punctele de trecere a frontierei de stat autorizate, deschise traficului internaţional.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Ministrul Educației vrea schimbarea Evaluării Naționale: Motivația elevilor a devenit nota, nu dorința reală de a învăța

Ministrul Educaţiei, Mihai Dimian, se declară de acord cu modificarea Evaluării Naţionale, dar apreciază că acest lucru trebuie făcut după consultare cu specialiştii. 

Un ucrainean deghizat și un rus au furat de la un preot banii cu care acesta cumpăra mâncare pentru nevoiași, în București

Un ucrainean și un rus au furat de la un preot din Teleorman banii cu care acesta cumpăra dintr-un hipermarket din București mâncare pentru nevoiași. Ucraineanul era deghizat cu o barbă, de care a scăpat în timp cu fugea cu mașina rusului pe A1.

Accident rutier grav în județul Mureș. Zece răniți, dintre care opt minori. Cum s-a produs impactul

Mobilizare de forțe sâmbătă seară într-o localitate din județul Mureș.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Care este prezența la vot, cu puțin timp înaintea de închiderea urnelor

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.