Trupul lui Dumitru Sechelariu a fost adus la Bacau si va fi inmormantat marti

×
Publicitate

Trupul neinsufletit al fostului primar al Bacaului Dumitru Sechelariu a fost adus, duminica, la Bacau, fiind depus la Academia de tenis EMD.

Gheorghe Chivorchian a declarat ca sicriul a fost adus la Bacau, fiind depus la Academia de tenis EMD, infiintata de Dumitru Sechelariu, scrie Mediafax.

"Am aflat ca sicriul a ajuns in Bacau. Chiar acum ma indrept si eu spre locul unde a fost depus", a spus Chivorchian.

Luni, sicriul cu trupul neinsufletit va fi dus la o capela din centrul Bacaului, urmand ca inmormantarea sa aiba loc, potrivit familiei, marti la ora 12.00.

Gheorghe Chivorchian este originar din Bacau si a fost presedinte la FCM Bacau, echipa pe care a infiintat-o Sechelariu pe vremeea cand era primar.

Potrivit unor surse de la Politia de Frontiera Timis, o masina de pompe funebre care transporta trupul neinsufletit al lui Dumitru Sechelariu a intrat in tara in noaptea de sambata spre duminica, in jurul orei 1.00, prin Vama Cenad.

Fostul primar al Bacaului Dumitru Sechelariu a incetat din viata, sambata dimineata, la Viena.

Avocatul lui Dumitru Sechelariu, Nicuta Citu, declara ca "nimeni nu se astepta" ca fostul primar al Bacaului sa inceteze din viata, "nici medicii de la Viena", adaugand ca vineri dupa-amiaza a vorbit cu acesta si urma sa faca "un tratament mai dur".

"Nimeni nu se astepta, nici medicii de la Viena. Am vorbit cu el ieri (n.r. - vineri), la ora 17.00, si urma sa faca un tratament mai dur", spunea Nicuta Citu.

Sambata trecuta, Sechelariu a fost transferat de la Bucuresti la o clinica din Viena, la cererea expresa a familiei.

In 2 februarie, fostul primar al Bacaului a fost adus la Spitalul Floreasca, prin transfer de la Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Nicolae Oblu" Iasi, pacientul fiind atunci constient, cooperant si cu parametrii functiilor vitale in limite fiziologice.

In zilele urmatoare, Sechelariu a fost supus mai multor investigatii imagistice si de laborator, in vederea stabilirii starii biologice de moment si a planului terapeutic, iar marti, 5 februarie, a fost supus unei interventii chirurgicale, evolutia postoperatorie imediata fiind favorabila.

Sechelariu fusese internat in spitalul iesean in 31 ianuarie, cu afectiuni la coloana vertebrala, fiind in imposibilitatea de a se deplasa, potrivit unor surse medicale.

In februarie 2010, fostul primar Dumitru Sechelariu a fost supus unei interventii chirurgicale la Institutul de Boli Cardiovasculare din Iasi, dupa ce a suferit un preinfarct. Dupa cateva zile, Dumitru Sechelariu a fost retinut de procurorii DNA intr-un caz de coruptie, in aceeasi zi facandu-i-se rau si ajungand la Spitalul Judetean Bacau, unde a fost internat sub paza.

Dumitru Sechelariu fusese retinut in cazul directorului SC Transport Public SA Bacau Iuliean Sutu, acuzat ca a oferit unor denuntatori bani pentru a interveni pe langa judecatori ai Curtii de Apel Bacau in scopul pronuntarii unei sentinte favorabile in dosarul privind un litigiu comercial. Ulterior, Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti a respins cererea Directiei Nationale Anticoruptie de arestare a fostul edil bacauan.

Dumitru Sechelariu a fost primar al Bacaului, din partea PSD, in perioada 1996-2004.

In iunie 2005, fostul primar al Bacaului a fost arestat, fiind cercetat in legatura cu mai multe afaceri referitoare la schimburi si achizitii de terenuri, precum si la atribuirea unor lucrari. Astfel, in perioada februarie 2000 - mai 2004, Consiliul Local Bacau a acceptat 179 de schimburi de teren, suprafata totala de care au beneficiat Sechelariu - prin firmele Letea SA, Selena SRL, Desteptarea SA - si alte 15 persoane fizice si juridice fiind de 79.744 de metri patrati, primiti din proprietatea Consiliului Local (CL) Bacau, afimau procurorii anticoruptie.

Din totalul suprafetei de teren cedate la schimb de CL Bacau (108.299 de metri patrati, in valoare de peste 77 miliarde de lei fara a include terenurile pentru care nu exista evaluare), Sechelariu si societatile comerciale Letea SA, Selena SRL si Desteptarea SA - la care acesta era actionar - au beneficiat de 57.979 de metri patrati, valorand aproximativ 40,6 de miliarde de lei, sustineau anchetatorii.

Si la vremea respectiva, la doua zile dupa ce a fost incarcerat, lui Sechelariu i s-a facut rau, acuzand dureri puternice in piept si fiind dus la Spitalul Universitar din Bucuresti.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Loto 6/49, numerele castigatoare din 17 februarie. Premiul de 3.1 mil euro nu a fost castigat

Niciun jucator la Loto 6/49 nu a reusit sa ghiceasca toate cele sase numere extrase duminica, premiul de aproape 14,5 milioane de lei fiind reportat, potrivit Loteriei Romane.

Basescu, dupa ce a facut cumparaturi in hipermarket: "Au cam crescut preturile"

Presedintele Traian Basescu a fost, duminica seara, la un hiperrmarket din Bucuresti, de unde a facut cumparaturi, declarand, la plecare, jurnalistilor care l-au asteptat, ca au crescut preturile si ca a ales produse romanesti.

Peste 230 de perchezitii in Capitala si sapte judete, intr-un caz de furturi de produse petroliere

Autoritatile au declansat in zori o ancheta de anvergura. 1000 de politisti si procurori au descins la sute de adrese din 7 judete. Cautau indivizi care fura combustibil.

Recomandări
România, cel mai mare exportator de grâu din UE, după un an agricol excelent. Fermierii au recoltat 13,4 milioane de tone

Este unul dintre cei mai buni ani agricoli pentru România. Recolta de grâu a ajuns la un nivel record, iar producții foarte mari sunt și la orz și rapiță.

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.