Spectacol pe strazile Brasovului: zeci de juni au defilat calare prin oras. Parada a continuat cu probe de forta

×
Publicitate

Zeci de juni au defilat pe strazile Brasovului spre incantarea miilor de oameni veniti sa vada parada. Si-au luat cele mai bune straie, si-au impodobit caii si au pornit cu alai prin centrul orasului ca sa sarbatoreasca invierea naturii.

Spectacolul a continuat intr-o poienita unde junii s-au prins in hora si s-au intrecut in aruncatul buzduganului.

Imbracati in costume cu motive traditionale, junii au trecut calare pe armasari prin centrul orasului, cu tricolorul in piept. Brasovenii i-au admirat de pe margine.

Femeie: "M-am emotionat, e fratele meu calare si e o mandrie pentru noi."

spectatori la parada

Barbat cu copilul: "I-am adus si pe copii sa ii pregatim, ca ei vor urma. Ia zi tati te faci june?"
Copil: "Da."
Reporter: "Ce cal ti-a placut?"
Copil: "Negru."

Privelistea cea mai buna au avut-o cei care locuiesc in zona, pentru ca i-au putut vedea de la ferestre.

Femeie la geam: "E foarte frumos, in fiecare an ii vad de la fereastra."
Reporter: "Sunteti norocoasa ca stati in zona."
Femeie: "Da."

Parada este un bun prilej pentru juni sa-si gaseasca aleasa. Potrivit traditiei, domnisoarele sunt asteptate la Pietrele lui Solomon unde in poienite incepe petrecerea.

 

parada junilor

Tiberiu Birloiu: "Ca sa aratam cat de barbati si de puternici suntem trebuie sa aruncam buzduganul de trei ori cat mai sus si sa il prindem cu o singura mana."

Duminica Tomei se incheie cu hore si sarbe. Dupa dans toata lumea este invitata la mesele pline cu pasca, vin si cozonaci.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Drama unei familii sarmane cu opt copii, din Iasi. Focul le-a mistuit casa si acum sunt nevoiti sa stea toti intr-o magazie

Mare necaz a dat peste doi soti cu opt copii, dintr-o comuna din Iasi. Casa in care stateau cu totii a fost distrusa de un incendiu, iar acum dorm toti zece intr-o magazie de lemne, ca sa nu stea sub cerul liber.

Doi batrani din Botosani, dusi de urgenta la spital, dupa ce caruta in care se aflau a fost spulberata de o masina

Doi batrani din Botosani au ajuns la spital, dupa un accident nefericit. Caruta lor a fost spulberata de o masina, iar ei au cazut pe sosea.

Incendiu de proportii la o groapa de gunoi din Cluj. Pompierii actioneaza de peste 12 ore, cu sase autospeciale

La rampa de gunoi a Clujului, de la Pata Rat, a izbucnit un incendiu si pompierii actioneaza de peste 12 ore, cu sase autospeciale, pentru stingerea focului.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.