Blejnar, la DNA: As putea spune ca sunt "seful cel mare", dar nu are legatura cu fapte de coruptie

×
Publicitate

Sorin Blejnar, audiat ca martor la DNA in dosarul "Constanta", a spus, luni, ca a fost intrebat daca este "seful cel mare" din interceptarile existente la dosar.

El a raspuns ca poate fi numit asa avand in vedere institutiile care-i sunt subordonate, fara ca aceasta sa aiba legatura cu fapte de coruptie.

"Eu nu cred ca putem vorbi aici de coruptie, cand se vorbeste de seful cel mare. In documente se spune ca seful cel mare i-ar fi certat. Eu ii cert zilnic, iar acum cand ma voi duce la birou o sa-i cert in continuare pentru ca sunt o persoana exigenta", a sustinut Sorin Blejnar.

El a negat ca ar fi fost intr-o excursie in SUA cu Liviu Durbac, seful Biroului Vamal Constanta Sud Agigea. Totodata, seful ANAF a sustinut ca Mircea Banias nu l-a rugat sa renunte la atitudinea ostila fata de anumite persoane, pentru ca ostilitatea sau neostilitatea tine de profesionalism. "Nu sunt ostil sau neostil in functie de rugaminti", a precizat Blejnar.

Intrebat de jurnalisti de ce a fost nevoie sa se prezinte la sediul DNA, Sorin Blejnar a raspuns simplu: "Pai pentru a clarifica situatia. Conform Codului de Procedura Penala si Codului Penal exista notiunea de martor. Eu sunt martor in acest dosar, am fost intrebat daca am fost, exact cum ati intrebat dumneavoastra, daca am fost intr-o excursie cu domnul Durbac in Statele Unite. Am spus ca nu am fost." - a declarat, la iesirea din sediu DNA, Sorin Blejnar.

Astfel, el a negat ca ar fi fost intr-o excursie in SUA cu Liviu Durbac, seful Biroului Vamal Constanta Sud Agigea. Seful ANAF a mai spus ca a fost intrebat daca este "seful cel mare", asa cum apare in discutiile ale caror interceptari sunt la dosar. El a raspuns ca, avand in vedere ca are in subordine atatea institutii, s-ar putea spune ca este seful cel mare.

"Eu nu cred ca putem vorbi aici de coruptie, cand se vorbeste de seful cel mare. In documente se spune ca seful cel mare i-ar fi certat. Eu ii cert zilnic, iar acum cand ma voi duce la birou o sa-i cert in continuare pentru ca sunt o persoana exigenta", a sustinut Sorin Blejnar.

Totodata, seful ANAF a sustinut ca Mircea Banias nu l-a rugat sa renunte la atitudinea ostila fata de anumite persoane, pentru ca ostilitatea sau neostilitatea tine de profesionalism.

Sorin Blejnar a mai spus ca a fost chemat de nenumarate randuri la DNA, ca martor sau pentru a da diverse detalii in dosare si ca acest lucru este normal, avand in vedere ca se deruleaza niste anchete iar lucrurile trebuie clarificate.

Numele lui Sorin Blejnar a aparut in unele stenograme ale unor convorbiri telefonice, interceptate de anchetatori in acest dosar. Astfel, senatorul Mircea Banias i-ar fi promis lui Eugen Bogatu ca intervine la seful ANAF, pentru a-l convinge sa renunte la atitudinea negativa a acestuia fata de Liviu Durbac, seful Biroului Vamal Constanta Sud Agigea, potrivit procurorilor.

Tot atunci, Mircea Banias i-ar fi promis lui Eugen Bogatu sa intervina pe langa Iulian Tudor si ministrul Transporturilor ("doamna"), Anca Boagiu, "pentru o chestiune de afaceri discutata anterior de cei doi".

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
"Tu stii cum e sa-ti moara fata la 12 ani?". Dialog dramatic intre tatal fetei si soferul macaralei

O fetita de 12 ani a pierit strivita de piciorul unei macarale transportate necorespunzator. Impactul a fost atat de puternic incat fata a fost luata pe sus ca un fulg si proiectata intr-o rapa adanca.

Omorat de apa din fantana. Un bebelus a murit din cauza nitritilor, fratele sau e in stare grava

Soarta s-a dovedit prea cruda pentru doi bebelusi gemeni din judetul Vaslui, abia veniti pe lume. La o luna de viata, unul dintre ei s-a stins in aceasta dimineata. Fratele sau e in stare grava, in spital, iar medicii nu stiu daca vor reusi sa-l salveze.

Moarte cumplita pentru un beiatel de 3 ani. A fost strivit de o poarta metalica de cateva zeci de kg

De un sfarsit tragic a avut parte un baietel de numai 3 ani din Bistrita. O poarta metalica de cateva zeci de kilograme a cazut peste el, iar medicii s-au luptat 3 ore pana sa se declare invinsi in fata mortii.

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cristina Trăilă, secretar general adjunct al Guvernului, este audiată la DNA Iaşi. Fosta deputată PNL, însoțită de avocat

Fosta deputată Cristina Trăilă (PNL), secretar general adjunct al Guvernului, este audiată, astăzi, la sediul DNA Iaşi, în dosarul omului de afaceri Fănel Bogos, potrivit News.ro.