Cu gandul la Muntenegru, romanii i-au salvat pe slovacii care au ajuns cu autocarul in sant la Deva

×
Publicitate

Un autocar, plin cu turisti din Slovacia, a nimerit intr-un sant, in apropiere de Deva. S-a intamplat luni si, cel mai probabil, soferul ar fi adormit la volan.

Din fericire, doar doua persoane din 24 au avut nevoie de ingrijiri medicale. Chiar si asa, cu gandul la tragedia din Muntenegru, oamenii care au vazut scena nu au stat pe ganduri si i-au ajutat imediat pe raniti.

Martorii povestesc ca autocarul nu si-a mai pastrat banda inaintea unui podet si a ramas inclinat in santul de pe marginea drumului.

"A iesit usor-usor de pe sosea. Ar fi atipit la volan soferul. Pe o femeie care era ranita in zona coapsei am spart un geam si am scos-o de acolo, iar ceilalti au iesit pe usa din fata.", spune un martor.

Ingroziti de bubuitura, localnicii din Lesnic au iesit imediat din case ca sa vada ce s-a intamplat. Gandul i-a dus pentru o clipa la catastrofa rutiera petrecuta in Muntenegru, saptamana trecuta. Drept urmare, martorii au sarit imediat in ajutorul calatorilor. E drept insa ca cei mai multi au iesit singuri din autocar.

"Am auzit un zgomot si am zis "Doamne iarta-ma ce se intampla". Mai ales cand am vazut ca e autocar. M-am gandit Doamne iarta-ma si la oamenii aia sa ne ierte Dumnezeu pe toti", spune o localnica.

"Erau speriati, erau agitati. Le-am spus sa se linisteasca. Pana la urma s-au linistit", mai povesteste un alt martor.

In autocar erau 24 de persoane, intre care 4 soferi. Pasagerii isi petrecusera vacanta in Bulgaria si se indreptau catre casa.

"Din primele cercetari, accidentul s-a produs pe fondul oboselii la volan. Urmeaza ca o macara sa vina sa ridice autocarul . Vom lua tahograful sa vedem cine a condus si luam si probe de sange", a declarat Dan Micu, sef Serviciul Politiei Rutiere Hunedoara.

Un barbat si o femeie au fost transportati la spitalul din Deva cu rani usoare. Ceilalti au fost cazati la o cabana de langa Deva. Un alt autocar ii va duce pana la destinatie.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Operatiunea "Sterilizarea sau banii" incepe in iulie. Ce trebuie sa stie bucurestenii care au caini

Luna iulie debuteaza cu o taxa in plus pentru locuitorii din Bucuresti care au acasa catel, fie el de rasa sau maidanez.

Sora lui Sergiu Nicolaescu contesta testamentul acestuia. Ce avere a mostenit sotia regizorului

Iolanda Nicolaescu, sora lui Sergiu Nicolaescu, a inaintat la Judecatoria Sectorului 1 doua cereri si o cheama in instanta pe Dana, sotia acestuia.

Scoli inundate, strazi inchise, sute de apeluri la 112. Canalizarea isi arata limitele in Bucuresti

Situatia s-a dovedit dramatica, dar in acelasi timp penibila si in Capitala. Pompierii si echipele ApaNova au facut noapte alba, dupa ce ploaia a dat navala in curti, spitale si institutii publice

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.