Românii se vor putea vaccina în centre comerciale sau non-stop. Anunțul lui Florin Cîțu

62185348

Premierul Florin Cîţu a afirmat, marţi, că vaccinul va fi cât mai accesibil pentru toţi cei care doresc să se imunizeze, prin centre organizate în companii private, centre non-stop sau centre drive thru.

”Asta ar trebui să fie ceea ce ne împinge pe toţi: să revenim la normalitate”, a afirmat premierul, conform News.ro.

”Companiile private vor avea posibilitatea să-şi facă centre de vaccinare la sediu, să-şi vaccineze propriii angajaţi, ne-am uitat şi poate includem şi familiile lor, vedem cum va fi forma finală. Vom face vaccinul cât mai accesibil. Dozele de vaccin vor fi cât mai accesibile pentru fiecare cetăţean. Vom face prin companii, prin centre drive thru, centre non-stop. Dozele există, lumea trebuie să se vaccineze. Eu, poate mai mult ca oricine, vreau să revin la normalitate pentru că ştiu ce potenţial are această economie atunci când revenim la normalitate”, a spus Florin Cîțu, la videconferinţa ”Bursa în anul crizei sanitare şi al incertitudinilor economice”.

Cîţu aprciat că potenţialul economiei româneşti ”este imens”, lucru demonstrat chiar şi în vreme de pandemie.

”Asta ar trebui să fie ceea ce ne împinge pe toţi – să revenim la normalitate”, a mai declarat Cîţu.

Până luni seară, în România au fost vaccinate 2.675.872 persoane, dintre care 1.631.109 au primit ambele doze de vaccin.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Carantina zonală a fost prelungită cu şapte zile pentru Ciorogârla, Corbeanca, Măgurele şi Clinceni

Carantina zonală a fost prelungită cu şapte zile pentru Ciorogârla, Corbeanca, Măgurele şi Clinceni, potrivit unor comunicate ale Prefecturii Ilfov, transmite, marţi, Agerpres.

Un motociclist a fost rănit grav, în Dâmbovița. Greșeala făcută de șoferița care a provocat accidentul

Un accident cumplit a avut loc ieri în comună Corbii Mari, din județul Dâmboviţa.

Premierul a semnat ordinul de înființare a comisiei pentru verificarea modului de raportare a deceselor Covid-19

Premierul Florin Vasile Cîțu, ministru interimar al Sănătății, a semnat luni Ordinul ministrului Sănătății nr. 526/19.04.2021 privind constituirea Comisiei pentru verificarea modului de raportare a deceselor Covid-19.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.