România este nepregătită pentru un cutremur major. Sunt peste 800 de clădiri cu risc seismic doar în București

×
Publicitate

La 48 de ani de la devastatorul cutremur din 1977, România pare că nu și-a învățat lecțiile. Cel puțin asta reiese dintr-un sondaj realizat în Capitală. Peste 80 la sută dintre oameni au spus că nu sunt pregătiți în caz de seism.

Pe de altă parte, autoritățile nu știu nici acum câte clădiri cu risc seismic major avem în țară. Și la capitolul consolidare facem pași mici – 28 de clădiri în 28 de ani, susține ministrul Dezvoltării.

Peste 800 de clădiri cu risc seismic doar în Capitală

Potrivit autorităților, doar în Capitală sunt peste 800 de clădiri expertizate cu risc seismic 1 sau 2. Adică sunt în pericol fie să se prăbușească la un cutremur mare, fie să sufere avarii care pot pune în pericol viața celor din ele. Vorbim nu doar de blocuri de locuit, ci și de școli sau spitale.

Ministerul Dezvoltării a identificat, la nivel național, 154 de școli și 20 de spitale care riscă să se prăbușească în cazul unui cutremur. Când vine vorba despre blocuri, situația nu este la fel de clară. Deși avem legi care obligă autoritățile locale să evalueze clădirile vechi. Și, culmea, există bani pentru consolidări, spun oficialii.

Buget record pentru consolidări, dar puține progrese

Cseke Attila, ministrul Dezvoltării și Lucrărilor Publice: „Avem un buget record anul ăsta, pe consolidări 7,6 mld de lei. Finanțare nerambursabilă, inclusiv pe blocuri cu locuințe private.”

Dar, în ultimii doi ani, au fost încheiate doar 118 contracte. 16 dintre clădiri sunt în București.

Nicușor Dan, primarul Capitalei: „Așteptăm votarea bugetului, avem un proiect ca să evaluăm 20 de mii de clădiri, practic tot centrul istoric al Bucureștiului. Urgența noastră e pentru clădirile înalte construite înainte de 1940.”

Bucureștenii, nepregătiți pentru un cutremur

Potrivit unui studiu realizat în Capitală de o companie privată, doar 14% dintre bucureșteni și-au pregătit un rucsac cu provizii în caz de cutremur. Mai bine de 50% dintre locuitori susțin că nu și-au luat nicio măsură de precauție în caz de seism, deși consideră că locuințele lor sunt nesigure.

Raed Arafat, șeful DSU: „Nu putem să nu facem nimic și, când se întâmplă, toată lumea să aștepte ca pompierii și ambulanța să ajungă în 5 minute. Nu se poate. Populația trebuie să fie pregătită!”

Clădirile vechi și lipsa expertizelor seismice

În plus, unii nu sunt de acord cu expertiza seismică, de teama că valoarea locuințelor va scădea. Așa au apărut pe piața imobiliară anunțuri care promit apartamente fără risc seismic în clădiri vechi de peste 50 de ani.

Gabriel Blănița, expert imobiliar: „Nu este exclusă nicio clădire din România, mai ales din București și Muntenia. Să facă analiza în cunoștință de cauză, să întrebe de rapoarte de expertiză. Niciun asigurator nu îți încheie o asigurare pentru locuința expertizată cu grad de risc seismic, nicio bancă nu vrea garanție o astfel de proprietate.”

Marele cutremur din 4 martie 1977 a avut o magnitudine de 7,4 pe scara Richter și a durat 56 de secunde. Peste 1.500 de oameni au murit și aproximativ 35 de mii de locuințe s-au prăbușit.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Gestul făcut de un șofer de autobuz din Sibiu după ce a văzut o pasageră care nu s-a așezat pe scaun. VIDEO

Șoferul unui autobuz din Sibiu și-a pierdut răbdarea și a vrut să îi ofere o lecție unei femei care nu s-a așezat pe scaun. A frânat brusc, apoi a ridicat tonul și a certat-o. Unul dintre călători a filmat momentul.  

Un șofer de 20 de ani s-a răsturnat cu mașina într-un șanț, în Iași, după o depășire pe linia continuă

Grăbit și neatent, un șofer de 20 de ani s-a răsturnat cu mașina într-un șanț, în județul Iași.

Mașinile diesel ar putea dispărea din România până în 2050. Se pregătește tranziția spre cele electrice și pe hidrogen

Până în 2050, doar două procente dintre autoturisme vor folosi benzină și nu vor mai circula cele cu motorină. Sunt previziunile optimiste ale autorităților și apar în strategia națională pentru reducerea emisiilor cu efect de seră.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.