Români blocați pe aeroporturi în Marea Britanie. O parte se vor întoarce cu autocarul

61960476

MAE informează că pasagerii aflaţi pe aeroportul Luton au fost relocaţi către alte zboruri cu destinaţia România, iar cetăţenii români de pe aeroportul Stansted care au participat la un program educaţional urmează să se întoarcă cu un autocar în ţară.

"Ambasada României în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de anularea, la data de 27 iulie 2018, a zborurilor companiilor Ryanair şi Wizz Air, pe rutele Londra - Budapesta, respectiv Londra - Arad. Misiunea diplomatică a efectuat, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă cele două companii aeriene în vederea identificării unor soluţii şi pentru a se asigura că cetăţenilor români le sunt respectate drepturile. De asemenea, reprezentanţii Ambasadei României la Londra s-au asigurat că cetăţenii români au primit apă şi vouchere pentru mâncare", se arată într-un comunicat de presă al MAE transmis, sâmbătă, AGERPRES.

MAE precizează că, în urma demersurilor misiunii diplomatice, a rezultat faptul că pasagerii cursei Wizz Air aflaţi pe aeroportul Luton au fost relocaţi către alte zboruri cu destinaţia România.

"În ceea ce priveşte situaţia grupului de cetăţeni români aflaţi pe aeroportul Stansted, precizăm faptul că acestora le-a fost asigurată cazarea de către Universitatea Cambridge, instituţie în cadrul căreia grupul de cetăţeni români a participat la un program educaţional. Cetăţenii români urmează să îşi continue călătoria către România, în cursul zilei de mâine (duminică - n.r.), cu un autocar pus la dispoziţie de universitate", se menţionează în comunicat.

Potrivit sursei citate, doi diplomaţi români din cadrul ambasadei menţin permanent legătura atât cu companiile aeriene, cât şi cu cetăţenii români aflaţi pe cele două aeroporturi.

MAE mai informează că cetăţenii români afectaţi pot solicita asistenţă consulară la următoarele numere de telefon ale Ambasadei României în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord: +44 20 76027328; +44 20 7602 9833; +44 20 7603 6694; +44 20 76025193; +44 20 7603 0572; +44 20 7602 2065, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă sau la numărul de urgenţă al misiunii diplomatice: +44 7738716335.

"Ambasada României la Londra monitorizează cu prioritate situaţia şi menţine contactul atât cu reprezentanţii companiei aeriene, cât şi cu cetăţenii români, acordând asistenţă consulară în limita competenţelor legale, până la plecarea acestora către România", se mai precizează în comunicat.

Articol recomandat de sport.ro
Sărbătorita zilei! Diana Bulimar, la 31 de ani
Sărbătorita zilei! Diana Bulimar, la 31 de ani
Citește și...
Ploi torențiale: în Craiova, șuvoaiele au blocat traficul: „Lovesc valurile în mașină”

Ploile și inundațiile au adus noi necazuri la Suceava, dar şi la Craiova, unde intersecțiile au fost acoperite de apă și mașinile nu au mai putut trece. Iar meteorologii au prelungit până la ora 21 codul galben de vreme rea care vizează zonele de munte.

Focuri de armă în Craiova, după o șicanare în trafic. Bărbat, acuzat de tentativă de omor

Un individ periculos, în vârstă de 32 de ani, este căutat de polițiștii din Craiova. Bărbatul ar fi tras trei focuri de armă vineri în trafic în maşina unui cunoscut, pe care spun martorii l-ar fi urmărit prin oraș.

Mihai Șora a fost externat. Starea de sănătate a filosofului în vârstă de 101 ani

Filosoful Mihai Şora a părăsit Spitalul Elias, după ce a fost operat din cauza unor probleme la colecist, anunţul fiind făcut sâmbătă de soţia acestuia, Luiza Şora, într-o postare pe contul său de Facebook.

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.