Reacția studenților de la ASE în timpul unei simulări de seism puternic

×
Publicitate

Un amplu exerciţiu pus la punct de militarii de la ISU Bucureşti a testat capacitatea de mobilizare a studenţilor de la ASE în cazul unui seism puternic.

Peste 100 de tineri au fost evacuaţi de la cursuri şi, potrivit scenariului, 10 ar fi avut nevoie de îngrijiri medicale.

Pompier: "Avem: 56 de ani, pacient conştient, plaga la nivelul mâinii drepte."

După ce li s-a făcut un scurt instructaj, peste 100 de studenţi de la ASE au fost evacuaţi din sala de cursuri. Unii au fost desemnaţi să joace rol de victime.

Studentă rănită: "Sunt victima, o femeie de 31 de ani. Sunt conştientă, dar am plaga deschisă la mâna stângă."

Student: "Am o fractură la nivelul antebraţului şi o plagă deschisă."

Potrivit scenariului, zece studenţi au rămas blocaţi sub dărâmături în acest amfiteatru. Doi dintre ei sunt inconştienţi şi sunt preluaţi pe targă de către pompieri.

În scurt timp, autorităţile au securizat zona şi au amplasat un spital mobil, ca să acorde îngrijiri medicale presupuselor victime. Martorii păreau mai degrabă amuzaţi de toată agitaţia.

Studentă: "Deocamdată suntem neobişnuiţi cu această situaţie, dar situaţia poate fi destul de serioasă şi aceste lucruri pot avea loc."

Studentă: "Într-adevăr, atmosfera e un pic în glumă, cu toate astea avem şi noi o doză de seriozitate pentru că ştim că e foarte important să ne pregătim în cazul în care va exista un astfel de eveniment nefericit şi noi vom fi în timpul facultăţii, în timpul cursurilor."

Bogdan Toma, purtător de cuvânt ISU București-Ilfov: "Pompierii au intervenit cu două autospeciale cu apă şi spumă, detaşamentul special de salvatori cu o descarcerare grea şi cu o autoscară, doua ambulante SMURD, o maşină a medicului specialist, o autospecială de descarcerare şi un punct de prim ajutor avansat."

Acesta a fost al doilea exerciţiu din acest an, desfăşurat de pompierii din Capitala pentru a verifica modul de intervenţie în cazul unui seism.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Un cuplu din București, dispărut după o excursie pe Transalpina. Poliția din Hunedoara cere sprijinul populației

Polițiștii din Hunedoara caută un cuplu din București, după ce familia nu a mai reușit să ia legătura cu cei doi tineri plecați într-o excursie pe Transalpina.

Un șofer de TIR s-a baricadat în cabină după ce a lovit o mașină de poliție, în Bușteni. Ce a urmat | VIDEO

Drumul Naţional 1 a fost blocat joi seară în staţiunea Buşteni de pe Valea Prahovei, după ce un autotren a lovit o autospecială a Poliţiei, iar şoferul TIR-ului s-a baricadat în cabină şi a refuzat să coboare. 

Un șofer elvețian a fost oprit de polițiști pe A1 pentru un control de rutină. Ce au descoperit oamenii legii în mașină

Un şofer elveţian oprit de poliţiştii de frontieră la un control pe autostradă, în judeţul Arad, a fost prins că avea în maşină o armă cu aer comprimat şi alice, pe care le deţinea ilegal.

Recomandări
Nicușor Dan și varianta cu 4 guverne a 6 luni: ”E ridicol”. Despre acuzația că încearcă să salveze PSD: ”Exaltarea nu e bună”

Nicuşor Dan a declarat joi despre varianta cu patru guverne succesive, că e cumva ridicol să ai patru guverne în 2 ani şi să faci un program pentru asta, el precizând că nu există în momentul de faţă o soluţie, nici măcar pentru un guvern de armistiţiu. 

Diana Șoșoacă, trimisă în judecată după ce ar fi sechestrat o jurnalistă italiană de la RAI Uno

Eurodeputata Diana Şoşoacă a fost trimisă în judecată de Parchetul General pentru săvârşirea a 4 infracţiuni de lipsire de libertate în mod ilegal după ce în decembrie 2021 ar fi sechestrat în biroul ei o jurnalistă din Italia venită să-i ia un interviu.

Degete tăiate, tentative de omor, trafic de persoane - trecutul violent al clanului din Brăila și Galați, vizat de DIICOT

Descinderi în forță în Brăila și Galați. Procurorii DIICOT și polițiștii de la Investigații Criminale au făcut 29 de percheziții într-un dosar care vizează un temut clan interlop, acuzat de fapte de o violență extremă.