OMS: Încercarea de a muta mulţi pacienţi de la spitalul Al-Shifa ar fi extrem de problematică

62403555
AFP

Încercarea de a muta mulţi pacienţi de la spitalul Al-Shifa ar fi "extrem de problematică", a declarat o purtătoare de cuvânt a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, relatează BBC.

Vorbind anterior pentru BBC, Margaret Harris a declarat că mulţi dintre pacienţii de la spital sunt "atât de grav bolnavi, atât de răniţi sau sunt bebeluşi atât de mici, încât nu-i poţi muta decât cu mijloace de transport reale, nu pe jos".

Ea a continuat spunând că medicii de la Al-Shifa ştiau că mutarea pacienţilor nu va fi posibilă "decât dacă cineva pune la dispoziţie o ambulanţă de terapie intensivă".

"Vedem, de asemenea, în Gaza că disponibilitatea paturilor şi a serviciilor de spital continuă să se micşoreze exact în timp ce nevoia creşte la proporţii care ar fi imposibil de gestionat în cele mai normale circumstanţe", a spus ea.

La începutul zilei de sâmbătă, Ministerul Sănătăţii din Gaza, administrată de Hamas, a declarat că 120 de pacienţi se află încă în al-Shifa, împreună cu un "număr nespecificat" de copii prematuri.

Articol recomandat de sport.ro
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Miliardarul Rinat Ahmetov, omagiu pentru Mircea Lucescu și discurs de 10 minute la Arena Națională
Citește și...
Gesturi care schimbă destine: preotul Dan Damaschin aduce speranță pentru peste 10.000 de copii

Cu două zile înainte de Paște, bucuria ajunge și la familiile nevoiașe din județul Iași. Cu sprijinul donatorilor, preotul Dan Damaschin împarte din nou pachete cu daruri, pentru a-i sprijini pe cei care își duc cu greu traiul.

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, acum sunt aproape pustii. Prețul unei călătorii e aproape dublu

Vămile care erau pline, anii trecuți, în Săptămâna Mare, sunt acum aproape pustii. Asta pentru că sunt puțini românii stabiliți în străinătate, care se întorc acasă de Paște anul acesta.

Când și unde va fi înmormântat Mircea Lucescu. Va fi înhumat cu onoruri militare

Mii de oameni i-au adus un ultim omagiu legendarului antrenor Mircea Lucescu la Arena Naţională, miercuri şi joi.

Recomandări
Ciclonul „Erminio” a readus iarna în România. Zăpezi și cea mai scăzută temperatură înregistrată vreodată la noi, în aprilie

În timp ce ne pregătim de Paște, iarna ne face o demonstrație de forță. La munte s-a așternut un strat nou de zăpadă care a adus și un record de frig pentru luna aprilie: minus 13 grade la Vârful Omu.

Ultima dorință a lui Mircea Lucescu i-a fost îndeplinită. Ce i-a spus medicului său, de pe patul de spital

Un altar de flori și lumină s-a format la intrarea în Arena Națională și se mărește cu fiecare oră, pe măsură ce mii oamenii își iau rămas bun de la Mircea Lucescu. 

Supărarea lui Trump pe NATO ar putea avantaja direct România. Am putea avea mai mulți militari americani pe teritoriul nostru

Administrația Trump ia în calcul să pedepsească țările NATO care nu i-au ajutat pe americani în războiul din Iran. Potrivit Wall Street Journal, trupe americane din aceste țări ar putea fi mutate în state membre care au sprijinit campania.