O tânără din Sibiu a fost sancţionată pentru injurii electorale pe reţelele de socializare

62480675
Shutterstock

O tânără a primit un avertisment scris după ce ar fi postat pe social media mai multe mesaje jignitoare legate de alegeri, a transmis IPJ Sibiu.  

„În ultimele 24 de ore, în judeţul Sibiu s-a înregistrat un singur incident în context electoral. O tânără în vârstă de 18 ani, din municipiul Sibiu, a fost sancţionată contravenţional cu avertisment scris după ce ar fi postat pe reţelele de socializare injurii şi expresii jignitoare în context electoral", a precizat Elena Welter.

La nivelul judeţului Sibiu sunt mobilizaţi aproximativ 1.300 de poliţişti, jandarmi, pompieri, poliţişti de frontieră şi lucrători de la alte structuri, dintre care 1.000 asigură protecţia secţiilor de vot.

Cele mai recente informații despre alegerile parlamentare din 2024, despre prezența la vot, atât în țară cât și în străinătate, cât și rezultatele exit-poll pot fi urmărite live pe stirileprotv.ro.

 
Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Incidente în ziua votului. O persoană a vrut să ofere ciocolată într-o secție de votare, apoi a făcut scandal

Primele incidente în ziua votului au fost deja semnalate. O persoană din Cluj a mers la o secție de vot unde a vrut să ofere ciocolată, dae apoi a făcut scandal.  

Un bărbat a fost agresat, după ce a surprins doi indivizi că tăiau copaci din zona retrocedată a parcului IOR

Un bărbat a fost agresat sâmbătă seară de doi indivizi pe care i-a surprins în timp ce tăiau copaci cu drujba, în zona retrocedată a parcului IOR, din sectorul 3 al Capitalei  

Ambasada SUA, mesaj înainte de deschiderea urnelor: Sperăm că reputația democratică a României va rămâne intactă

Ambasadoarea SUA la București, Kathleen Kavalec, a transmis un mesaj oficial înainte cu doar câteva ore de deschiderea urnelor pentru alegerile parlamentare.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.