Noi detalii despre accidentul produs în Iași de un șofer care a ”zburat” peste parapet

×
Publicitate

Au apărut noi detalii dar şi imagini în cazul teribilului accident, petrecut duminică în Iaşi, în care doi oameni au murit.

După examinarea probelor biologice, medicii spun că tânărul de 22 de ani, aflat la volan, şi care a produs tragedia, avea o alcolemie uriaşă: 2,7 miligrame alcool pur în sânge. Şi el şi celelalt şofer în care a intrat au murit pe loc. Un adolescent de 15 ani, rănit şi el în accident, a fost operat, iar acum starea lui este stabilă.

În noaptea de dinaintea accidentului tânărul fusese la o nuntă, la o pensiune în apropiere de oraş. Spre dimineaţă s-a urcat la volan, fără să-i pese că băuse enorm de mult. În imagini se vede cumm şoferul circula cu viteză mare, aprope de parapet. La un moment dat, pierde controlul volanului încalecă separatorul. Parapetul, care la capete are o înclinaţie de 45 grade, a funcţionat ca un fel de rampă, care l-a propulsat într-o dubiţă care venea din sens opus.

Impactul a fost atâta de violent, încât tânărul a fost aruncat din maşină. Şi el şi celălalt şofer de 60 de ani au murit pe loc.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Descinderi la persoane bănuite de furt de motorină de la CFR Călători

Descinderi miercuri dimineaţă la depoul de locomotive al CFR Cluj.

Hillary Clinton, Traian Băsescu și fostul ambasador al SUA, într-un dosar la DNA

Fostul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, Mark Gitenstein, a fost denunţat miercuri la DNA pentru un posibil trafic de influenţă.

Scandalul medicilor demisionari. Managerul Spitalului Colentina și-a dat demisia

Managerul interimar al Spitalului Colentina, Silvi Ifrim, şi-a dat demisia de onoare, a anunţat primarul Capitalei, Gabriela Firea. Ea a mers la această unitate medicală în urma scandalului creat după demisia neurochirurgilor Ionuţ Gobej şi Dorin Bica.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.