Miercurea Neagră pentru angajații de la Camera Deputaților. Dispar 240 de posturi. Cei care vor rămâne vor da din nou concurs

×
Codul embed a fost copiat

A fost Miercurea Neagră pentru angajații de la Camera Deputaților. Biroul permanent a votat reducerea a 240 de posturi.

Cei care vor rămâne vor da din nou concurs. Printre ei ar fi și Elena Băsescu, fiica fostului președinte Traian Băsescu.

„Vom economisi doar din salarii 35 de milioane de lei”, spune șeful Camerei. Personalul este încurajat să reducă, atât cât se poate, consumul de energie electrică și cel de hârtie.

În şedinţa biroului permanent al Camerei Deputaţilor, aproape toți membrii au votat memorandumul inițiat de preşedintele camerei, Ciprian Șerban. Doar reprezentanții AUR s-au abținut de la vot. 240 de angajați vor rămâne fără loc de muncă. Vor fi concediați cei care au împlinit vârsta de pensionare, dar nu au ieșit la pensie, dar și angajații care primesc pensie și o cumulează cu salariul.

Cele mai multe disponibilizări se vor face la Direcția de achiziții publice - 75 de posturi. Iar de la cancelaria președintelui, biroul permanent, Departamentul legislativ şi Departamentul secretariatului tehnic dispar 71 de posturi. Reduceri vor fi și la direcția generală afaceri externe și protocol, unde ar fi angajată și Elena Băsescu, fiica fostului președinte Traian Băsescu.

Citește și
Pompieri
Două persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon într-o locuință din Bistrița. Intervenția de urgență a pompierilor

Totodată, s-a decis retragerea acordului de suspendare a contractului de muncă din motive personale, blocarea concursurilor de angajare aflate în desfășurare și clarificarea situației angajaților detașați la alte instituții.

Cei 1100 de angajați vor fi nevoiți să dea concurs pentru ocuparea posturilor, iar evaluarea se va face după următoarele criterii:

- studiile absolvite,
- experiența în domeniu
- calificativele obținute în ultimii 2 ani
- testarea profesională
și situația disciplinară

Aproape 35 de milioane de lei estimează președintele Camerei Deputaților că se vor economisi doar din salarii.

Ciprian Șerban, președintele Camerei Deputaților:
”Anul trecut am mai disponibilizat 50 de posturi, anul acesta 240, urmează să intrăm și mai departe. Dispare acel om al demnitarului, pleacă din comisie efectiv, am intrat și în oamenii vicepreședinților. Vicepreședinții pierd un om de pe cabinet”.

Sindicatul angajaților amenință cu procese.

Angajată cu lacrimi în ochi: ”Sunt de peste 25 de ani în Parlament. Mai am 3 ani jumate până la pensie, ce fac?”

De asemenea, sistemul de iluminat din Palatul Parlamentului va rămâne temporar fără jumătate din stâlpi şi reflectoare, iar perioada de funcţionare a acestora vă fi redusă. Angajații vor fi încurajați să stingă becul după ce pleacă de la birou. Se taie și din hârtia de imprimantă, iar registrele fizice vor dispărea.

Deși au multe de obiectat, membrii USR au votat memorandumul.

Cătălin Drulă, deputat USR:
”S-a discutat un material i-aş spune o fiţuică, un memorandum chipurile despre o reorganziare, o restructurare, în fapt este o bătaie de joc, o simulare a reducerilor de cheltuieli. În cea mai mare parte, posturile care s-ar elimina eventual sun cele vacante, cele libere, unde nu se plătesc salarii oricum. Într-o altă parte sunt oameni care oricum plecau în pensie”.

În total, atât la Senat cât și la Camera Deputaților vor fi eliberate 426 de posturi.

Articol recomandat de sport.ro
O personalitate celebră, printre victimele cumplitei tragedii din Elveția în noaptea de Revelion: ”Suntem șocați”
O personalitate celebră, printre victimele cumplitei tragedii din Elveția în noaptea de Revelion: ”Suntem șocați”
Citește și...
Două persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon într-o locuință din Bistrița. Intervenția de urgență a pompierilor
Două persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon într-o locuință din Bistrița. Intervenția de urgență a pompierilor

Două persoane au suferit, vineri, intoxicate cu monoxid de carbon într-o locuinţă din Bistriţa, fiind necesară intervenţia mai multor echipaje.

Avertisment în România după tragedia din Elveția. Șeful DSU: Folosirea artificiilor în inerior nu e un lucru corect
Avertisment în România după tragedia din Elveția. Șeful DSU: Folosirea artificiilor în inerior nu e un lucru corect

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, afirmă că, în urma incendiului din Elveţia în care zeci de oameni au murit, ”trebuie să înveţe lumea că folosirea focurilor de artificii în interior nu este un lucru deloc corect”.

Facturile la gaze, din 2026: ce se întâmplă cu plafonarea și de ce prețurile devin din ce în ce mai greu de anticipat
Facturile la gaze, din 2026: ce se întâmplă cu plafonarea și de ce prețurile devin din ce în ce mai greu de anticipat

După reliberalizarea pieței de energie electrică în 2025, anul 2026 ar putea aduce și reliberalizarea pieței gazelor naturale pentru consumatorii casnici din România.

Recomandări
Corespondență ProTV din Crans-Montana. Autoritățile au început audierea martorilor și verifică filmările din telefoane
Corespondență ProTV din Crans-Montana. Autoritățile au început audierea martorilor și verifică filmările din telefoane

Tragedia din stațiunea elvețiană Crans-Montana, care se aseamănă izbitor cu infernul de acum 10 ani din clubul Colectiv, a creat o undă de șoc în toată lumea.

Început de an friguros. Meteorologii anunţă temperaturi mai scăzute decât de obicei și precipitații excedentare
Început de an friguros. Meteorologii anunţă temperaturi mai scăzute decât de obicei și precipitații excedentare

Meteorologii au emis, vineri, estimările pentru perioada 05.01.2026 - 02.02.2026, care arată temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei, săptămâna viitoare, în mai multe regiuni ale ţării.

Cum a arătat prima zi în Bulgaria după trecerea la euro. Reacțiile comercianților când clienții vor să achite cu noua monedă
Cum a arătat prima zi în Bulgaria după trecerea la euro. Reacțiile comercianților când clienții vor să achite cu noua monedă

Bulgaria a trecut la Euro de la 1 ianuarie, însă mulți comercianți nu s-au pregătit pentru schimbare. Clienții care au vrut să plătească în moneda europeană au avut o surpriză: fie li s-a spus să achite în leva, fie au primit restul în moneda bulgară.