Metroul bucurestean nu mai face fata numarului foarte mare de calatori. Metrorex anunta ca va restrictiona accesul in galerii

×
Codul embed a fost copiat

De cand a venit iarna in Bucuresti, oamenii traiesc un paradox. Au scapat de aglomeratia de la suprafata, dar au dat peste cea din subteran.

Dimineata si seara este nebunie la metrou. Pentru ca au fost cateva situatii limita, angajatii Metrorex anunta ca acum sunt pregatiti sa restrictioneze accesul in galerii, atunci cand este prea multa lume.

In plus, la orele de varf, trenurile circula la 3 minute. Ce-i drept, angajatii Metrorex, se poarta ca niste politisti de la rutiera.

Ca sa fluidizeze fluxul urias de pasageri, Metrorex a luat decizia sa imparta pasajul Unirii in doua benzi. Calatorii sunt sfatuiti sa respecte aceste benzi, indicatiile angajatilor Metrorex, dar si sagetile de pe pereti, daca vor sa ajunga in timp util la destinatie.

In paralel, in difuzoare ruleaza mesaje pentru calatori: "Va rugam sa utilizati intreaga lungime a peroanelor, statiilor pentru imbarcarea si debarcarea din tren".

Citește și
zapada bucuresti
Zapada a paralizat traficul in Capitala: tramvaie blocate, iar metroul n-a facut fata multimii. "A fost jale"

Chiar si asa, nu toti reusesc sa prinda trenul din prima. Din pacate se produc si accidente. Miercuri, unul dintre calatori a cazut in statia de la Piata Unirii si a fost scos pe targa de cei de la SMURD. Pentru a preintampina aceste situatii, cei de la Metrorex anunta ca vor restrictiona accesul in subteran, pe masura ce se aduna tot mai multa lume.

Pe cele mai cautate rute trenurile circula din 3 in 3 minute. Acum, mai repede de atat nu se poate, sustine directorul Metrorex. 3 minute dureaza intoarcerea garniturii la capat de linie.

Marin Aldea, directorul Metrorex: "Avem un proiect in implementare de modernizarea caii de rulare, dupa aceasta modernizare vom putea intoarce trenurile la un interval de 90 de secunde."

Asta se va intampla abia peste 4 ani.

In prezent, orele de varf sunt intre 7 si 10 dimineata si intre 5 si 8 seara. Doar in ultima perioada, din cauza ninsorilor, garniturile au transportat zilnic un numar record de pasageri: 700.000.

Au fost cu 100.000 mai multi ca in restul anului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Transformare spectaculoasă pentru sportiva desemnată 'cea mai atrăgătoare femeie din lume': "Arăți incredibil"
FOTO Transformare spectaculoasă pentru sportiva desemnată 'cea mai atrăgătoare femeie din lume': "Arăți incredibil"
Citește și...
Toti studentii din Romania ar putea circula gratuit cu metroul. Sistemul prin care vor primi bilete gratis de la CFR
Toti studentii din Romania ar putea circula gratuit cu metroul. Sistemul prin care vor primi bilete gratis de la CFR

Vesti bune pentru studenti: guvernul intentioneaza sa le ofere gratuitate si la calatoria cu metroul, nu doar la cea cu trenul.

Zapada a paralizat traficul in Capitala: tramvaie blocate, iar metroul n-a facut fata multimii.
Zapada a paralizat traficul in Capitala: tramvaie blocate, iar metroul n-a facut fata multimii. "A fost jale"

A fost haos pe strazi, acolo unde mijloacele de transport in comun s-au blocat, tramvaiele au ramas pe sinele necuratate iar oamenii au fost nevoiti sa mearga pe jos chiar si kilometri intregi ca sa ajunga la serviciu.

Probleme la metrou pe Magistrala 2. De ce a tras un pasager semnalul de alarma
Probleme la metrou pe Magistrala 2. De ce a tras un pasager semnalul de alarma

Urgenta medicala la metrou, in statia Eroii Revolutiei. Trenurile au avut intarzieri pe magistrala 2, desi SMURD a intervenit rapid.

Recomandări
Toată țara este astăzi sub cod galben și portocaliu de ninsori, viscol și vânt. Zonele în care se va depune strat de zăpadă
Toată țara este astăzi sub cod galben și portocaliu de ninsori, viscol și vânt. Zonele în care se va depune strat de zăpadă

Vremea va fi deosebit de rece în întreaga ţară până la sfârşitul acestei săptămâni, cu temperaturi minime nocturne care pot coborî până la minus 10 grade în estul Transilvaniei, iar în anumite regiuni se va depune strat nou de zăpadă, potrivit ANM.

Trump, optimist în mijlocul războiului comercial:
Trump, optimist în mijlocul războiului comercial: "China vrea să încheie un acord", dar "nu prea ştie cum să procedeze"

Preşedintele american Donald Trump a prezis miercuri un acord comercial cu restul lumii, inclusiv cu China, după ce a anunţat o "pauză" în creşterea taxelor vamale, cu excepţia celor impuse Beijingului, relatează AFP.

Ilie Bolojan: „E doar o problemă de timp până vom ajunge să creştem taxe şi impozite”
Ilie Bolojan: „E doar o problemă de timp până vom ajunge să creştem taxe şi impozite”

Ilie Bolojan, președintele interimar, a declarat că, dacă reformele pentru reducerea cheltuielilor publice nu vor fi implementate, iar banii europeni nu vor fi absorbiți, va fi doar o chestiune de timp până când vor crește taxele și impozitele.