Maşină scăpată de sub control, la Tg. Jiu. A lovit un pieton, apoi a intrat într-un magazin

accident Târgu Jiu
ISU Gorj

Un bărbat care circula pe un trotuar din Târgu Jiu a fost accidentat, vineri după-amiază, de o maşină scăpată de sub control, fiind nevoie de intervenţia echipajelor de descarcerare pentru scoaterea acestuia de sub autovehicul.

Poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Târgu-Jiu au fost sesizaţi prin apelul 112, de către un participant la traficul rutier, despre faptul că pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu a avut loc un eveniment rutier soldat cu o victimă.

"Din primele cercetări efectuate la faţa locului, s-a stabilit că un tânăr de 19 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism pe bulevardul Ecaterina Teodoroiu, din direcţia centru către podul Turcineşti, a efectuat depăşirea unui autovehicul care circula în faţa sa şi semnalizase intenţia de a vira la stânga, a pierdut controlul volanului şi a intrat pe trotuar, unde a acroşat un bărbat de 63 de ani, din municipiul Târgu-Jiu, ce se afla ca pieton în faţa unei societăţi comerciale", se arată într-o informare de presă dată publicităţii vineri, de Inspectoratul de Poliţie Judeţean.

Potrivit sursei citate, conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, şoferului fiindu-i întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.

În urma accidentului, victima a fost imobilizată sub autovehicul, fiind necesară intervenţia echipajelor de descarcerare.

Citește și
Răzvan Ciobanu, ultimele imagini
Ce a făcut Răzvan Ciobanu în restaurantul din Constanța, cu câteva ore înainte de accident

"La faţa locului s-au deplasat două echipaje pentru descarcerare şi un echipaj SMURD din cadrul Detaşamentului de Pompieri Târgu-Jiu, precum şi un echipaj din cadrul Serviciului de Ambulanţă Gorj. În urma impactului, bărbatul a rămas prins sub autovehicul. Pompierii militari au intervenit pentru scoaterea acestuia, care se afla în stare de conştienţă şi pentru acordarea primului ajutor calificat. Bărbatul a fost transportat de echipajul SMURD la Unitatea de Primiri Urgenţe Târgu Jiu", precizează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Gorj.

O altă femeie, ruda a victimei a suferit un atac de panică, fiind preluată de echipajul Ambulanţei şi transportată la UPU Gorj.

Maşina scăpată de sub control a avariat şi un chioşc comercial aflat pe trotuar. 

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Șoferii din România pot primi o mașină la schimb. Legea pe care puțini o cunosc
Șoferii din România pot primi o mașină la schimb. Legea pe care puțini o cunosc

Conducătorii auto din România habar nu au că pot să primească o maşină la schimb, în caz de accident şi doar 5 % dintre şoferii loviţi în trafic au primit bani de la asiguratori pentru decontarea cheltuielilor cu transportul.

Ce a făcut Răzvan Ciobanu în restaurantul din Constanța, cu câteva ore înainte de accident
Ce a făcut Răzvan Ciobanu în restaurantul din Constanța, cu câteva ore înainte de accident

Anchetatorii din Constanța au obţinut imagini de pe camerele de supraveghere ale unui local din Mamaia Nord în care apare şi creatorul de modă Răzvan Ciobanu.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.