Mai multe persoane, trimise în judecată pentru infracţiuni contra sănătăţii publice. Au vândut plante cu substanță letală

62544372
Shutterstock

Şase persoane au fost trimise în judecată după ce au vândut, printr-o fitofarmacie, produse toxice pentru protecţia plantelor, conţinând o substanţă activă letală în anumite cantităţi, precum şi produse neomologate în România.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat, cele şase persoane au fost trimise în judecată pentru trafic de produse sau substanţe toxice, neluarea măsurilor de eliminare totală a deşeurilor şi producerea, livrarea sau utilizarea îngrăşămintelor chimice, precum şi a oricăror produse de protecţie a plantelor neautorizate, pentru culturi destinate comercializării.

„În fapt, s-a reţinut că în perioada 12.05.2024-17.09.2024, inculpatul (...), în calitate de administrator al unei fitofarmacii, a achiziţionat multiple produse de protecţia plantelor care fac parte din grupa I de toxicitate 'Produse extrem de toxice, care conţin, substanţă activă cu doza medie letală (DL 50), până la 50 mg/kg corp', precum şi produse de protecţia plantelor neomologate pe teritoriul României, fără drept, cu scopul de a le revinde, fracţionat, în mod ilegal, în pieţele din judeţul Buzău, producătorilor agricoli"
, informează Parchetul de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat.

Anchetatorii arată că administratorul împreună cu alte persoane angajate în cadrul societăţii ar fi fracţionat produsele, fără a lua măsuri de eliminare a preparatelor periculoase.

„Împreună cu ceilalţi inculpaţi, angajaţi ai societăţii pe care o administra, a procedat la fracţionarea produselor de protecţia plantelor neautorizate, pentru culturi destinate comercializării şi nu au luat măsurile necesare pentru eliminarea totală a substanţelor şi preparatelor periculoase care au devenit deşeuri, depozitându-le în amplasamente neautorizate", informează unitatea de parchet. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Un ucrainean abandonat într-un pârâu de companioni a fost salvat cu elicopterul din Munții Maramureșului

Un tânăr ucrainean care a trecut granița în România, prin Munții Maramureșului, împreună cu un grup de cetățeni din țara vecină, a fost abandonat de către compatrioții săi, într-un pârâu, în momentul în care, epuizat fiind, nu s-a mai putut deplasa.

Un băiat de 9 ani din județul Constanța a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare, în timp ce se juca

Un băiat de 9 ani a murit, miercuri, după ce a fost prins sub capacul unei canalizări în timp ce se juca în curtea unui imobil, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Urs de 400 de kilograme, împușcat în Poiana Brașov. Autoritățile spun că reprezenta un pericol pentru turiști

Un urs care şi-a făcut apariţia de mai multe ori în ultima perioadă în Poiana Braşov a fost împuşcat, întrucât fusese deja relocat şi s-a întors în zonă. 

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătesc toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.