Filosoful Mihai Șora face apel la români, să iasă în stradă: ”Dragi șobo, ne vedem la Girafă”

61959461
Inquam Photos/ Octav Ganea

Filosoful Mihai Șora a postat un mesaj pe Facebook prin care îi îndeamnă pe români să iasă în stradă.

Cu o aluzie la declarația lui Liviu Dragnea din seara mitingului PSD din 9 iunie, în care i-a numit pe membri statului paralel ”șobolani”, Mihai Șora și-a început discursul cu formularea ”dragi șobo”.

Dragi șobo,

ne vedem la Girafă: în această seară și în toate serile în care va fi nevoie. Se anunță o vară încărcată și fierbinte (dacă nu ne-am topit la minus 15 grade, nu vom îngheța la plus 30).

În clipa de față, și noi, și ei stăm sub presiunea aceleiași coordonate: Timpul. Iar, din această încleștare, cum bine ne-a învățat istoria, învingătoare ies, mereu, inteligența, cinstea, lumina. Da, da: lumina de la capătul tunelului (până nu ne vor fura și tunelul).

Dragii mei,

supapele de siguranță nu sunt multe, dar protestele noastre înseamnă enorm.

Vă reamintesc că, nu departe de Girafă, se află punctul cardinal al democrației noastre: măsuța unde strângem semnături pentru FĂRĂ PENALI ÎN FUNCȚII PUBLICE.

P.S. Proteste în Statele Unite, proteste în Marea Britanie, proteste în Spania, în Turcia, în România, în Moldova, în Rusia, în Vietnam… Ceva nu este în regulă pe planeta Terra. Vă dați seama? Dacă vin acum extratereștrii, ne facem de toată rușinea.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Paradă gay pe străzile din Cluj-Napoca. ”Suntem si noi oameni la fel ca toţi alţii"

Aproximativ 500 de oameni au participat sâmbătă seară la un marş intitulat Cluj Pride. Înarmaţi cu pancarte, aceştia au cerut drepturi pentru comunitatea persoanelor gay din România.

Mii de oameni în stradă, în București și alte mari orașe din țară. ”Își fac legi pentru ei”

Piaţa Victoriei din capitală s-a transformat, sâmbătă seară, din nou, în scena unui protest.

Proteste anunţate duminică în București şi în ţară: ”Cod roşu de OUG”

Un protest intitulat ”Cod roşu de OUG” este anunţat pentru duminică seară în Piaţa Victoriei, peste cinci mii de persoane arătându-se interesate de evenimentul creat pe Facebook.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.