Femeie accidentată grav pe trecerea de pietoni, la Moreni. Șoferul nu-și poate explica de ce nu a frânat

×
Publicitate

O femeie în vârstă de 64 de ani, din Moreni, județul Dâmbovița, a fost lovită în plin de o mașină, în timp ce traversa strada pe trecerea de pietoni.

 

Victima a fost transportată în stare gravă la spital. Șoferul care a provocat accidentul spune că nu avea viteză, dar că nu a reușit să o vadă la timp pe femeie.

Accidentul a avut loc în centrul orașului Moreni, în apropierea unui supermarket. Șoferul, un tânăr de 35 de ani dintr-un sat din vecinătate, spune că nu avea viteză, dar nu poate explica de ce nu a frânat în apropierea trecerii pentru pietoni.


Nicușor Barbu șofer: N-am observat-o, n-am văzut-o.
Reporter: Ați mers cu viteză?
Nicușor Barbu: Nu aveam viteză, nu. Era cu câinele, a rămas doar zgarda, mergeam încet".


Victima, în vârstă de 64 de ani, ieșise afară pentru a-și plimba câinele, iar când a traversat pe trecerea pentru pietoni a fost lovită puternic de mașină.

 

”Ți-e frică să lași copilul pe stradă”

 

Oamenii care se aflau în zonă spun că au auzit impactul, iar după aceea au văzut-o pe femeie întinsă pe asfalt.

 

Localnică: "Se merge cu viteză. Și peste mine era să dea odată, ți-e frică să lași copilul pe stradă”.

Martor: "Am auzit bușitura, m-am întors și am văzut-o pe dânsa jos, cică a fost un cățel și a fugit, nu știu asta sigur, n-am văzut”.


Fratele șoferului: Probabil că a tras-o câinele spre drum și aia a fost.
Reporter: Dar a fost pe trecere?
Fratele șoferului: Din ce se spune, așa ar fi, n-a văzut-o”.

 

Martorii au sunat la numărul de urgență 112, iar femeia a fost preluată de un echipaj de la ambulanță și transportată la spitalul din Moreni, unde a fost investigată și a primit îngrijiri medicale.

Între timp, polițiștii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și urmează să stabilească toate împrejurările în care s-a produs acest accident.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Deputat USR: Programul TVR de Revelion a costat 140.000 de € și a fost o bășcălie la adresa pandemiei

Preşedintele Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă din Camera Deputaţilor, deputatul USR Iulian Bulai, afirmă, sâmbătă, că ”TVR1 a avut de Revelion un program plin de băşcălie la adresa a tot ce înseamnă pandemie.

Un şofer de la Serviciul de Ambulanţă Bihor a murit din cauza coronavirusului

Un şofer de la Serviciul de Ambulanţă Bihor a murit din cauza coronavirus. Colegii săi anunţă că şi-a făcut datoria până în ultimul moment, ajutându-şi semenii. Numărul total al deceselor provocate de coronavirus în judeţul Bihor a ajuns la 346.

După mesele bogate de sărbători avem nevoie de mișcare. Ce ne recomandă specialiștii

După zile leneşe mese bogate şi pline de calorii s-a simţit clar nevoia de mişcare.

Recomandări
România, cel mai mare exportator de grâu din UE, după un an agricol excelent. Fermierii au recoltat 13,4 milioane de tone

Este unul dintre cei mai buni ani agricoli pentru România. Recolta de grâu a ajuns la un nivel record, iar producții foarte mari sunt și la orz și rapiță.

Noi imagini cu viitura parcă apocaliptică produsă în Nepal. Există riscul unor noi inundații devastatoare

Cel puțin 360 de oameni au murit și aproape 1000 sunt de negăsit după viitura parcă apocaliptică produsă într-o vale din munții Hymalaia, la frontiera dintre Nepal și Tibet. 

Ararat-Armenia - Universitatea Craiova, LIVE pe VOYO Sport 1, joi, de la 19:00. Oltenii joacă pentru calificare

Universitatea Craiova este la un singur meci distanță de calificarea în grupa UEFA Europa League. După 1-1 pe Stadionul „Ion Oblemenco”, oltenii joacă joi, 27 august, de la ora 19:00, returul decisiv cu Ararat-Armenia, la Erevan.