Doua femei din Gorj, condamnate pentru marturii mincinoase. Un sofer a stat 9 zile in arest din cauza lor

×
Publicitate

Un barbat din Gorj, care a stat nevinovat in arest preventiv, din cauza unor marturii mincinoase, se poate considera acum razbunat.

Cele doua femei care au dat declaratii false impotriva lui au fost condamnate acum la inchisoare cu suspendare.

Totul a inceput dupa un accident mortal petrecut in decembrie 2014, in Gorj, unde un pieton lovit de masina a murit, iar soferul a fugit de la fata locului. Considerat suspect, un satean nevinovat a stat degeaba in arest timp de 9 zile. 

Sateanul a fost acuzat de nevasta celui decedat si de o vecina, pentru simplul motiv ca barbatul nu le-a dat de baut la pomana facuta pentru pietonul mort in accident.

Politistii au reluat insa audierile, bazandu-se pe faptul ca presupusul suspect isi sustinea cu tarie nevinovatia. Si asa s-a aflat ca ambele femei au mintit in ancheta.

Ambele au primit pedepse de 3 ani de inchisoare cu suspendare, si trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii: una timp de 90 de zile, cealalta timp de 120 de zile.

In ceea ce priveste ancheta accidentului, cel care a dat cu masina peste pieton si l-a ucis este si acum in libertate, iar investigatia bate pasul pe loc. 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Misterul sacosei cu 400.000 de euro. Procurorii DNA incearca sa afle de unde a facut rost nepoata lui Gabriel Oprea de bani

Se complica lucrurile in ancheta legata de posibila mituire a primarului sectorului 2, Neculai Ontanu, afacere in care este suspectata si nepoata fostului ministru de interne Gabriel Oprea.

Planurile socante pe care le-ar fi avut Beke Istvan si Zsoltan Szocs. Experiment: Explozia ar fi facut zeci de victime

Cei doi extremisti maghiari, incatusati pentru ca planuiau un atac la parada de Ziua Nationala de la Targu Secuiesc, aveau planuri si mai sumbre, potrivit anchetatorilor.

Biciclist lovit de o masina condusa de o tanara de 21 de ani. Barbatul a murit, dupa ce a fost resuscitat timp de o ora

Accident mortal pe o strada din cartierul bucurestean Giulesti-Sarbi. Un biciclist in varsta de 51 de ani a murit dupa ce a fost lovit de o masina, in jurul orei 22.Bi

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.