DNA respinge plangerea lui Sebastian Ghita impotriva modificarii conditiilor controlului judiciar

61685577

Plangerea formulata de deputatul Sebastian Ghita impotriva deciziei procurorilor DNA Ploiesti de modificare a masurii controlului judiciar a fost respinsa.

Procurorii ii interzisesera astfel lui Ghita sa-si exercite functia de parlamentar si sa paraseasca municipiul Ploiesti.

Potrivit surselor citate de Agerpres, Sebastian Ghita, care este urmarit penal in dosarul cumnatului premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, a formulat o plangere fata de decizia procurorilor anticoruptie de modificare a masurii controlului judiciar dispusa fata de el, aceasta fiind depusa la structura centrala a DNA.

Procurorul ierarhic a respins actiunea, hotararea fiind comunicata, vineri, structurii teritoriale DNA Ploiesti.

Procurorii DNA Ploiesti care instrumenteaza dosarul Hertanu au extins, miercuri, urmarirea penala fata de Sebastian Ghita, acesta fiind acuzat, pe langa infractiunea de sprijinire a unui grup infractional organizat, si de savarsirea infractiunilor de trafic de influenta, complicitate la schimbarea, fara respectarea prevederilor legale, a destinatiei fondurilor europene, spalare de bani, in forma continuata, evaziune fiscala, in forma continuata, coruperea alegatorilor si efectuarea de operatiuni financiare, ca acte de comert, incompatibile cu functia, in forma continuata.

Totodata, in cazul acestuia anchetatorii au modificat conditiile masurii controlului judiciar, prelungita recent, Sebastian Ghita avand interdictia de a-si desfasura activitatea in functia de deputat, in exercitarea careia a savarsit fapta, si de a parasi Ploiestiul fara incuviintarea prealabila a procurorului.

De asemenea, procurorii au extins si sechestrul asigurator instituit in cazul lui Sebastian Ghita.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Peste 200 de politisti au facut perchezitii la "Dragonul Rosu", intr-un dosar de evaziune fiscala si spalare de bani

Peste 200 de politisti de la BCCO Bucuresti, Ialomita, Giurgiu, Teleorman si Constanta, alaturi de inspectori ANAF, au efectuat, vineri dimineata, perchezitii la Complexul ''Dragonul Rosu'', au declarat pentru Agerpres surse din politie.

Fostul procuror DNA care a ajuns sa vanda tablouri false pe Internet. "Le zic ca le dau o mie, ca lucrarea-i o porcarie"

Un procuror iesean – acelasi care, in urma cu ani buni, instrumenta dosarul care l-a adus dupa gratii pe Dan Voiculescu – este acum el insusi in centrul unui scandal legat de comertul cu opere de arta..

Cel mai mare drapel romanesc, arborat la Miercurea Ciuc cu ocazia "Zilei Tricolorului". Sute de militari au defilat pe strazi

Moment istoric la Miercurea Ciuc, unde peste 400 de militari au defilat in fata celui mai mare drapel romanesc, arborat in secuime cu ocazia ''Zilei Tricolorului''.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.