Dinu Patriciu ar putea fi inmormantat la Londra. Ce se intampla cu procesele omului de afaceri

×
Publicitate

Dinu Patricu va fi inmormantat la Londra, potrivit jurnalistilor de la Cancan, care citeaza surse apropiate familiei. Alte voci sustin insa ca ar putea fi adus in Romania.

Milionarul a plecat la cele vesnice, insa problemele raman. Omul de afaceri era acuzat in mai multe dosare penale pentru fraude economice, insa ar putea urma si multe alte procese civile.

Se adauga si cererea de divort inaintata de sotia sa, dar si cea de partaj. Unele dintre aceste litigii isi vor continua traseul in instanta, in timp ce altele vor fi clasate.

Moartea lui Dinu Patriciu ii va pune in incurcatura nu doar pe apropiati, partenerii de afaceri sau adversari, ci si pe autoritati. Vorbim de judecatorii Curtii de Apel Bucuresti, unde este in desfasurare unul dintre cele mai vechi dosare aflate pe rolul instantelor de judecata, dosarul Rompetrol in care numele lui Dinu Patriciu este in fruntea acuzatiilor.

In acest dosar, Patriciu a fost acuzat de manipularea pietei bursiere sau spalare de bani. O alta acuzatie ce i se aduce lui Dinu Patriciu este legata de asa zisa creanta Libia. Vorbim despre circa 85 de milioane de dolari, bani pe care statul roman ar fi trebuit sa-i incaseze de la statul libian pentru un acord de explorare.

Sumele ar fi trebuit sa ajunga la bugetul de stat, Rompetrolul era doar executantul, iar statul finantatorul. Cand Patriciu a ajuns sa detina Rompetrol, acesta si-ar fi insusit sumele de bani platite de statul libian.

In urma cu 1-2 ani, Tribunalul Bucuresti a apreciat ca niciuna dintre acuzatii nu este dovedita. Judecatorii pot obliga mostenitorii sa suporte plata acestor pagube catre stat.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Ce pateste un betiv care provoaca un calator intr-un troleibuz din Chisinau. "Ia vino incoace!". VIDEO

Imagini incredibile au fost surprinse intr-un troleibuz din Capitala Republicii Moldova. Un barbat aflat sub influenta alcoolului il provoaca pe un calator, totul culminand cu o bataie ca-n filme.

"Locuim pe o bomba". Locatarii din patru blocuri din Moinesti au fost evacuati din cauza unui pericol de explozie

Pericol de explozie in centrul orasului Moinesti din judetul Bacau. Peste 130 de oameni - locatarii din patru blocuri - au fost evacuati, marti, de urgenta, dupa ce un miros puternic de gaz s-a simtit in aer.

Guvernul le paseaza parlamentarilor, aflati in vacanta, decizia de "a uita datoriile" mamicilor si pensionarilor

Guvernul paseaza Parlamentului decizia de "a uita datoriile" mamicilor si pensionarilor, care trebuie sa dea statului banii inapoi, din cauza unor greseli ale functionarilor.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.