Cutremur, joi după-amiază, în România. În ce zonă s-a produs și ce magnitudine a avut

62417200
Getty

Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului anunţă, joi, un cutremur cu magnitudinea 4,4, în zona seismică Vrancea.

Update:

Seismologii au revizuit la 4,4, de la 4,1, magnitudinea cutremurului produs joi după-amiaza în judeţul Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Şi adâncimea la care a avut loc cutremurul a fost revizuită în scădere la 128,8 km, de la 140 km anterior.

Seismul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 38 km vest de Focşani, 55 km nord de Buzău, 75 km est de Sfântu-Gheorghe, 85 km est de Braşov, 93 km nord-est de Ploieşti, 99 km sud-est de Bârlad.

Știre inițială:

Seismul a avut loc la ora locală 15:09, la adâncimea de 140 kilometri, în apropierea oraşelor: 36 km vest de Focşani, 61 km nord de Buzău, 74 km est de Sfântu-Gheorghe, 86 km est de Braşov, 95 km sud-vest de Bârlad, 98 km sud de Bacă şi 99 km nord-est de Ploieşti.

În acest an, cea mai puternică mişcare tectonică, de magnitudine 4,3, a avut loc în judeţul Vrancea, în data de 15 ianuarie, la o adâncime de 74 de kilometri, iar anul trecut în data de 14 februarie s-a produs un seism de 5,7 în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un bărbat a fost prins când vindea droguri la Cluj. Câte kilograme de substanțe interzise avea asupra lui

Un bărbat de 50 de ani, din Timiş, a fost prins în flagrant când vindea droguri în Cluj.

Pompierii români intervin în Grecia, unde riscul de incendiu de vegetație este foarte mare | FOTO

Pompierii români deplasaţi în misiune de pre-poziţionare în Grecia intervin deja pentru stingerea unui incendiu, la mai puţin de 24 de ore după ce au ajuns în zonă.

 

Un tânăr de 19 ani a fost filmat de prieteni în timp ce era electrocutat pe un vagon de tren. Reacția CFR

Un tânăr din județul Arad a fost cât pe ce să-și piardă viața, electrocutat, după ce s-a urcat pe un vagon de marfă garat pe o linie secundară.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.