Constantin Didulescu, unul dintre eroii celui de-al Doilea Război Mondial, a murit

61925929
Facebook.com

Generalul Constantin Didulescu, unul tintre combatanții celui de-al Doilea Război Mondial, s-a stins din viață.

Anunțul a fost făcut de Ministerul Apărării Naționale, într-o postare pe Facebook.

„Rămas bun, domnule general! Nu vom uita niciodată sacrificiul dumneavoastră! Generalul în retragere Constantin Didulescu ne-a părăsit! Astăzi, România a pierdut un Erou, iar Armata României a pierdut un militar desăvârșit și un exemplu greu de urmat pentru generațiile viitoare. A pierdut multe, poate mult prea multe, dar pe chipul său se citește mulțumirea. Împreună cu ceilalți Eroi ai neamului românesc, ne-au lăsat o țară liberă și e de datoria noastră să o respectăm și să o apărăm.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a scris Ministerul Apărării Naționale pe pagina lor de Facebook.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
O mașină în care se aflau 2 adulți și 3 copii s-a răsturnat, în Timiș

O familie, doi adulți și trei copii, au tras, duminică dimineața, o sperietură zdravănă, după ce mașina lor s-a răsturnat în afara părții carosabile.

Statul german va acorda până la 3.000 de euro migranților care se întorc, de bunăvoie, acasă

Imigranții cărora nu le-a fost acordat azil politic pot solicita un ajutor financiar de până la 3.000 de euro, dacă decid să se întoarcă, în mod voluntar, în țările de origine.

S-au relaxat în vacanță și s-au enervat la întoarcere. Coloană de 20 de km între Rucăr-Bran

A fost o zi traumatizantă pentru cei care s-au întors duminică din vacanţa de 1 Decembrie, de la Braşov şi de pe Valea Prahovei. Mulţi au albit la volan, după ce au stat cu orele pe drum.

Recomandări
Ședință la Cotroceni după ce Comisia Europeană a respins legea salarizării. Ce probleme are proiectul în forma actuală

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Parlamentarii s-au răzgândit, la trei ani după ce au votat pentru examen de admitere la liceu. Acum vor să amâne concursul

Admiterea la liceu, pe care unitățile de învățământ au varianta de a o organiza din 2027 după Evaluarea Națională, ar putea fi amânată. Asociațiile de elevi, părinți și ONG-urile reclamă că acest examen produce inechități.

Calculele Ministerului Educației. Câți bani ar economisi dacă ar tăia din bursele copiiilor orfani și din familii sărace

Propunerea de a tăia bursele școlare în vacanță este criticată. Zeci de organizații neguvernamentale atrag atenția că mii de copii ar putea fi nevoiți să renunțe la cursuri.