CFR a anulat 18 trenuri, din cauza viscolului. LISTA TRENURILOR ANULATE VINERI

61947817
Pro TV

18 trenuri vor fi anulate, vineri, din cauza condițiilor meteorologice, a anunțat CFR Călători joi seara.

Este vorba despre trenurile care circulă pe relaţiile Bucureşti - Constanţa, Bucureşti - Feteşti, Bucureşti - Tulcea şi Ciulniţa - Slobozia, conform Agerpres.

Astfel, echipele feroviare din unităţi (revizii, depouri etc) sunt pregătite pentru intervenţie în vederea asigurării condiţiilor necesare desfăşurării în siguranţă a călătoriei cu trenul. În zonele afectate au fost retrase automotoarele şi introduse locomotive diesel cu pluguri întărite.

„CFR Călători şi CFR Infrastructură colaborează operativ şi centralizat astfel încât personalul de serviciu din trenurile aflate în parcurs şi cel din gări să poată lua împreună cele mai potrivite măsuri pentru prevenirea situaţiilor neplăcute pentru pasageri. Personalul feroviar este la dispoziţia pasagerilor oferindu-le asistenţă în gări şi la bordul trenurilor. Măsurile operative întreprinse în această perioadă de angajaţii feroviari au ca principal scop circulaţia trenurilor în condiţii de siguranţă şi menţinerea legăturilor feroviare între localităţile mari", subliniază CFR Călători.

trenuri anulate

Pasagerii care au bilete/abonamente la trenurile afectate şi vor să renunţe la călătorie vor primi, la cerere, contravaloarea biletelor/călătoriilor achiziţionate şi neutilizate (fie pentru întreaga rută, fie pentru distanţa neefectuată din ruta respectivă), conform Regulamentului de transport pe calea ferată în vigoare.

Totodată, pasagerii sunt sfătuiţi ca, înainte de efectuarea călătoriei, să se informeze despre condiţiile meteo şi să solicite informaţii despre eventualele întârzieri şi anulări produse în traficul feroviar la staţiile CFR din Bucureşti şi din ţară, în aplicaţia INFO TREN ÎN CIRCULAŢIE, precum şi telefonic la 021/9521 sau 021.319.0358 - Biroul Relaţii cu Publicul din Gara de Nord Bucureşti.

În perioada 22 martie, ora 23.00 - 23 martie, ora 15.00 este anunţat Cod portocaliu de ninsoare abundentă, strat de zăpadă consistent, temporar viscol şi vizibilitate scăzută, în municipiul Bucureşti şi în judeţele Caraş Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt, Argeş, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu, Prahova, Buzău, Ialomiţa, Călăraşi, Brăila şi Tulcea.

De asemenea, în intervalul 22 martie, ora 15.00 - 23 martie, ora 20.00 este Cod galben de ninsori însemnate cantitativ, intensificări ale vântului şi vreme deosebit de rece, în judeţele Timiş, Hunedoara, Sibiu, Braşov, Covasna, Gorj, Vâlcea, Bacău, Vaslui, Vrancea, Galaţi şi Constanţa.

În Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, jumătatea de sud a Moldovei şi zona Carpaţilor Meridionali şi de Curbură ninsorile se vor extinde dinspre sud-vest şi se vor intensifica. Local se vor depune straturi de zăpadă consistente iar vântul va avea temporar intensificări în medie cu 45 - 55 km/h, ceea ce va provoca ninsoare viscolită şi spulberată.

În sudul şi în estul Dobrogei precipitaţiile vor fi mixte şi se va depune polei.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată Carlos Fernandes la 46 de ani: portarul excentric de la FCSB | EXCLUSIV Foto & Video
Cum arată Carlos Fernandes la 46 de ani: portarul excentric de la FCSB | EXCLUSIV Foto & Video
Citește și...
Sondaj CURS. Care sunt principalele preocupări ale românilor. Majoritatea cred că țara merge într-o direcție greșită

Inflaţia şi costul vieţii sunt principalele preocupări ale populaţiei, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai şi publicat duminică. 

Scandal după finala Eurovision. „Republica Moldova a oferit României punctajul maxim”

Ministrul Culturii din Republica Moldova, Cristian Jardan, a declarat că vrea explicaţii după ce juriul moldovean a acordat un punctaj mic României în finala Eurovision, fapt care a stârnit un val de nemulţumire, relatează NewsMaker.md.

Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.