Ce spune medicul care l-a resuscitat pe Silviu Prigoană. Cum ar fi murit omul de afaceri

×
Codul embed a fost copiat

Omul de afaceri Silviu Prigoană, fondator al mai multor posturi de televiziune şi fost deputat, a decedat, marţi, într-un restaurant din staţiunea Bran, în timp ce se afla la masă cu mai multe persoane.

Conform purtătorului de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Braşov, dr. Liviu Stelea, la sosirea echipajului medical, pacientul era în stop cardio-respirator.

"La ora 14:15 s-a primit un apel la 112 în care se anunţa că un bărbat este inconştient într-un restaurant din staţiunea Bran. La locul incidentului s-a deplasat un echipaj al SMURD aflat în zonă, care a constatat că bărbatul, în vârstă de 60 de ani, este în stop cardio-respirator şi, conform protocoalelor noastre, a fost solicitat un echipaj superior, adică unul cu medic şi, astfel, un echipaj de-al nostru a fost trimis din Braşov. La sosire, echipajul SAJ a continuat manevrele de prim-ajutor, însă, la ora 15:30 a fost pronunţat decesul", a afirmat reprezentantul SAJ Braşov.

Potrivit acestuia, nu au existat semne că pacientul s-ar fi înecat cu mâncare.

"Am vorbit cu colegul meu care a fost la faţa locului, unul experimentat, care a spus că nu existau semne că s-ar fi înecat. Pacientul era cunoscut cu antecedente cardiace şi neurologice. Însă trebuie să fim rezervaţi până după autopsie, deoarece, dacă bolul alimentar a ajuns la plămâni, raportul medicului legal ar putea schimba situaţia", a precizat dr. Liviu Stelea.

Citește și
salvamont sibiu
Zeci de turiști salvați de pe munte în ultimele 24 de ore. Unde au fost cele mai multe intervenții ale salvamontiștilor

Autopsia va fi efectuată la IML Braşov.

"În cauză, la acest moment, se desfăşoară activităţile specifice de cercetare, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul unităţii de parchet competente", a transmis IPJ Braşov.

Cum a murit Silviu Prigoană

Silviu Prigoană a decedat marți, 12 noiembrie 2024, într-un restaurant din stațiunea Brașov, în urma unui infarct. Deși a fost resuscitat de echipajele de urgență, viața sa nu a putut fi salvată. Evenimentul s-a petrecut într-o zi obișnuită, în care Prigoană lua masa alături de câțiva prieteni. Totul părea normal până când starea sa de sănătate s-a deteriorat brusc. La un moment dat i s-a făcut rău. A început să tușească, iar martorii credeau că s-ar fi înecat cu mâncare.

Potrivit poliției din Brașov, incidentul a avut loc la prânz, când, în timp ce se afla la masă, Silviu Prigoană a început să se simtă rău. La scurt timp, a fost solicitat ajutorul unui echipaj medical, iar echipele de prim-ajutor au ajuns rapid la fața locului.

Chiar și în urma manevrelor de resuscitare, în jurul orei 15:30, medicii au fost nevoiți să constate decesul omului de afaceri. Nu au existat semne care să sugereze că Prigoană s-ar fi înecat cu mâncare, ceea ce ar fi putut complica și mai mult situația, având în vedere antecedentele sale medicale, deja cunoscute echipajului.

De-a lungul vieții sale, Silviu Prigoană a avut parte de mai multe evenimente tragice care i-au marcat sănătatea. Unul dintre cele mai importante accidente a fost cel din 1984, când, la doar 22 de ani, în timp ce lucra ca frigotehnist într-o fabrică din Gherla, a suferit un accident grav care i-a secționat piciorul. După trei intervenții chirurgicale, medicii au fost nevoiți să-l amputeze din cauza cangrenei care se instalase.

Accidentul a fost un moment de cotitură în viața tânărului Silviu Prigoană, dar, paradoxal, a fost și începutul unei cariere de succes în afaceri. Cu toate acestea, șocul și durerea acestui incident au lăsat urme adânci asupra stării sale de sănătate. În 2010, Prigoană a suferit un infarct miocardic.

Silviu Prigoană a fost un personaj cunoscut atât pentru activitatea sa în afaceri, cât și pentru stilul de viață dinamic și adesea controversat. Pe lângă succesul în domeniul afacerilor, el a fost și o figură publică activă.

În vara anului 2024, Silviu Prigoană a trecut printr-o mare pierdere - și-a îngropat tatăl. Vasile Prigoană a murit la vârsta de 93 de ani.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Zeci de turiști salvați de pe munte în ultimele 24 de ore. Unde au fost cele mai multe intervenții ale salvamontiștilor
Zeci de turiști salvați de pe munte în ultimele 24 de ore. Unde au fost cele mai multe intervenții ale salvamontiștilor

Douăzeci şi două de persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore, în urma unor intervenţii ale salvamontiştilor, în toată ţara, cele mai multe apeluri fiind primite de salvatorii montani din Gorj, Lupeni şi Predeal, informează Salvamont.

Un pensionar condamnat pentru uciderea soției bolnave de cancer a fost grațiat de președintele Italiei
Un pensionar condamnat pentru uciderea soției bolnave de cancer a fost grațiat de președintele Italiei

Un pensionar italian a fost grațiat pentru uciderea soției sale bolnave, reaprinzând dezbaterea despre sinuciderea asistată.

Probleme în funcţionarea instalaţiilor de transport pe cablu de la Sinaia, din cauza vântului puternic
Probleme în funcţionarea instalaţiilor de transport pe cablu de la Sinaia, din cauza vântului puternic

Instalațiile de transport pe cablu din stațiunea Sinaia au fost parțial oprite, vineri, din cauza vântului puternic.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO
O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare de la Papa Leon al XIV-lea. FOTO

O fetiță din București a primit, în noaptea de Crăciun, o scrisoare neașteptată de la Papa Leon al XIV-lea, ca răspuns la un desen prin care se ruga pentru copiii afectați de război.