Capitala s-a umplut de apă. Explicațiile Apa Nova pentru bălțile formate după ninsori

×
Publicitate

Şi în Bucureşti a căzut joi noapte cea mai puternică ninsoare din această iarnă. Stratul de zăpadă a ajuns la 20 de centimetri, iar şoferii s-au declarat nemulţumiţi de ritmul de lucru al celor de la drumuri.

Pe lumină, lucrurile au luat o altă turnură. Capitala s-a umplut de bălți pe cât mari, pe atât de murdare, aşa că cei care n-au avut cizme de cauciuc, regretă şi acum.

Primăria Capitalei a anunţat printr-un comunicat că 400 de utilaje au ieşit pe teren. Şi totuşi unii şoferi au fost nemulţumiţi.

Șofer: "Până aici din Pantelimon n-am văzut o maşină să deszăpezească. O maşină. Decât la rond la Alba Iulia. Bătaie de joc. Pentru ce plătim taxe?"

Dimineaţă a venit rândul pietonilor să îşi verse năduful. Troienele s-au transformat în bălți.

Cei mai puternici, au sărit peste. Alţii s-au folosit de tehnica pasului atent ori au mers când pe vârfuri, când pe călcâie în speranţa că nu se vor uda.

Pensionar: Uitaţi-vă mizerie, apă, rigolele care ar trebui desfundate de ei.
Reporter: Cine ar trebui să se ocupe?
Pensionar: Primăria, ADP-ul, eu să mă ocup? Sunt foarte nervos.

Am încercat să aflăm de la un echipaj ApaNova de ce se formează balți. Într-un răspuns oficial pentru reporterii PRO TV, cei de la Apa Nova spun: "Cauza principală a acumulărilor de apă pe carosabil este nedegajarea zăpezii de pe grătarele gurilor de scurgere și de la rigole, de către companiile responsabile."

Aşadar, au scăpat doar cei care au cizme de cauciuc şi copiii purtaţi pe braţe.

Din cauza poluării zăpada s-a transformat într-o zloată mizerabilă care a ajuns pe autobuze şi pe autoturisme. Pentru că trotuarele au fost necurăţate oamenii au alunecat şi au căzut.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
VIDEO EXCLUSIV Conor McGregor a rezistat doar 63 de secunde la revenirea în ring! Cum s-a încheiat meciul cu Max Holloway
Citește și...
Extragere Loto 6/49, Joker şi Loto 5/40, duminică, 12 iulie 2026. Fondul de câștiguri, suplimentat

Loteria Română organizează, duminică, Tragerile Speciale Loto ale Verii şi suplimentează, cu această ocazie, fondul de câştiguri al categoriei I pentru jocurile Loto 6/49, Joker şi Loto 5/40.

Dronele au schimbat regulile războiului. Rolul României în noua strategie a NATO

Ministerul Apărării explică, duminică dimineaţă, că dronele au schimbat modul în care se poartă războiul, de aceea NATO a fost nevoit să se adapteze la noile realităţi.

Accident tragic la o trecere de cale ferată în Suceava. Un bărbat de 47 de ani a murit după ce a fost lovit de tren

Un bărbat în vârstă de 47 de ani a murit, duminică dimineaţă, într-un accident de circulaţie produs pe raza localităţii sucevene Prelipca, a informat Inspectoratul judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Recomandări
Ilie Bolojan: Dacă statul nu ar fi risipit bani, România ar fi avut sute de poduri și pasaje în fiecare an

Ilie Bolojan afirmă că economiile făcute doar de către Cancelaria premierului în 2025 şi 2026 echivalează cu valoarea unui pod cu o bandă pe sens peste Crişul Repede sau valoarea unui pasaj rutier suprateran. 

Atacuri de amploare în Golf. Răspunsul Iranului după loviturile aeriene ale SUA. Strâmtoarea Ormuz, închisă

Emiratele Arabe Unite s-au confruntat, duminică dimineaţă, cu un atac cu rachete din partea Iranului, a anunţat Ministerul Apărării, în timp ce în Bahrain s-au activat sirenele de alertă aeriană, iar jurnaliştii AFP din Qatar au auzit explozii la Doha.

Viituri și inundații locale în mai multe regiuni ale țării, avertizează hidrologii. Cod galben pe râuri din 21 județe

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă până luni la prânz, în 10 bazine hidrografice şi pe râurile din Dobrogea.