Bucureștenii au sărbătorit în cluburi și la terase 173 de ani de la nașterea marelui Mihai Eminescu

×
Publicitate

Bucureștenii s-au distrat sâmbătă seară, dar unii nu au uitat că duminică sărbătorim ziua de naștere a marelui Mihai Eminescu.

Zeci de oameni au ascultat, într-un local din Capitală, unele dintre cele mai cunoscute versuri ale poetului născut în urmă cu 173 de ani.

Alții au ales să petreacă în cluburi sau la terasele din Centrul Vechi.

De zeci de ani, într-un local din Capitală se organizează astfel de evenimente, unde se recită poezii.

Însă, sunt și artiști care întrețin atmosfera cu melodii vechi, de neuitat.

Poeziile lui Eminescu nu au fost complet uitate nici la terasele din Centrul Vechi.

Este drept, nu toţi au reuşit să-şi amintească poeziile Lucefărului poeziei româneşti.

Chiar şi la distracția din cluburi, unii tineri şi-au amintit pe cine sărbătorim duminică.

Pentru alții însă, distracția a fost cu mult mai importantă. Distracția a continuat până dimineață. Însă, duminică va fi sărbătorită ziua Națională a Culturii, în mai multe orașe din țară.

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Fostul campion al României și-a scos la vânzare casa de lux! Cere 547.000 de euro
Citește și...
Incendiu violent într-un bloc din Sibiu. Un bărbat a murit după ce a uitat țigara aprinsă lângă canapea

O țigară uitată aprinsă lângă canapea a dus la o tragedie, în Sibiu. Un bărbat de 65 de ani a fost găsit carbonizat, în locuința distrusă de incendiu.

O femeie a ajuns la spital după ce a fost lovită de un microbuz pe o trecere de pietoni din Bistrița. Momentul a fost filmat

O femeie de 56 de ani a ajuns la spital cu răni grave, după ce a fost lovită de un microbuz, pe o trecere de pietoni din Bistrița.

Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea frontierei cu România. Mesaj RO-Alert pentru locuitorii din Tulcea

Noi atacuri cu drone asupra unor obiective civile şi de infrastructură din Ucraina au avut loc miercuri dimineaţă în localitatea Ismail, în proximitatea frontierei fluviale cu România, în judeţul Tulcea.

Recomandări
Moțiunea împotriva Guvernului Ilie Bolojan, prezentată miercuri în Parlament. Vot decisiv pe 5 mai

Moţiunea de cenzură intitulată "STOP 'Planului Bolojan' de distrugere a economiei, de sărăcire a populaţiei şi de vânzare frauduloasă a averii statului", va fi prezentată miercuri în plenul reunit al Parlamentului.

Regele Charles, discurs istoric în fața Congresului american: „Legăturile dintre SUA și Marea Britanie sunt indestructibile”

Regele Charles al III-lea al Marii Britanii a declarat, marți, în fața Congresului american, că legăturile dintre Statele Unite și Regatul Unit sunt „neprețuite și eterne”, precum și „neprețuite și indestructibile”.

Semifinalele Ligii Campionilor: PSG a învins Bayern cu 5-4, într-o primă manșă nebună. Ce recorduri s-au doborât

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 5-4 (3-2), marţi seara, pe Stadionul ''Parc des Princes'', într-un meci foarte spectaculos din prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal.