Biden, despre conflictul din Ucraina: „Dacă răspundem militar, va fi Al Treilea Război Mondial”

×
Codul embed a fost copiat

Rusia a avertizat Occidentul că orice transport cu arme pentru Ucraina va fi considerat o țintă militară legitimă. Iar comentariul făcut de un diplomat de rang înalt de la Kremlin a fost cu trimitere directă la adresa Statelor Unite.

 

Vezi aici ultimele informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE

 

Pe de altă parte, cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, și președintele Franței, Emmanuel Macron, au discutat din nou la telefon cu Vladimir Putin. Însă, un oficial de la palatul Elysee, citat de Reuters, a spus că Putin nu pare gata să oprească războiul.

Statele Unite au luat noi măsuri care vizează comerțul rusesc, au blocat fondurile de dezvoltare, au interzis importurile de fructe de mare, vodcă și diamante din Rusia. De asemenea, a fost extinsă lista oligarhilor ruși vizați de sancțiuni. Însă, președintele Biden a spus din nou răspicat că America nu va interveni militar împotriva Rusiei în Ucraina.

Citește și
soldati, rusia
„Comandantul nostru de regiment e beat”. Convorbiri telefonice purtate de soldați ruși cu rudele lor, interceptate

Joe Biden: „Dacă răspundem militar, va fi Al Treilea Război Mondial. Dar avem o obligație sacră pentru teritoriul NATO. Vom apără fiecare centimetru din teritoriul NATO, fiecare centimetru. de aceea am muta 12.000 de soldați americani de-a lungul frontierelor cu Rusia, Letonia, Estonia, România...”.

Tot la capitolul care îi vizează pe oligarhii apropiați lui Vladimir Putin, autorităţile italiene au confiscat iahtul de 530 milioane euro al lui Andrei Melnicenko, proprietarul unei mari companii care produce îngrășăminte chimice din Rusia.

Pe de altă parte, Statele Unite şi Rusia au proferat acuzaţii reciproce, vineri, în cursul reuniunii Consiliului de Securitate ONU convocată la solicitarea Moscovei care susține existența unor laboratoare de armament biologic în Ucraina.

Vasili Nebenzia, ambasador Rusia la ONU: „Chiar lângă Uniunea Europeană ați avut o platformă experimentală pentru teste biologice extrem de periculoase și vă solicităm să vă gândiți la un pericol biologic foarte real pentru oamenii din țările europene, care poate rezulta dintr-o răspândire necontrolată a agenților biologici din Ucraina. Așa cum am văzut cu COVID-19, este imposibil de oprit”.

Linda Thomas-Greenfield, ambasador SUA la ONU: „Rusia încearcă să folosească Consiliul de securitate ca să legitimeze dezinformarea, pentru a înșela oamenii și pentru a justifica războiul pornit fără provocare de președintele Putin. Voi spune o singură dată. Ucraina nu are un program de arme biologice. Nu există laboratoare ucrainene de arme biologice susținute de Statele Unite. Nici aproape de granița Rusiei, nici în altă parte”.

Sergiy Kyslytsya, ambasadorul Ucrainei la ONU: „Știm destul de bine că obsesia maniacală cu care Putin vorbește despre arme sau pericole biologice sau chimice, inexistente în Ucraina, este foarte periculoasă. De fapt, ar putea indica faptul că Rusia pregătește o altă operațiune oribilă sub steag fals. Deci, ce altceva veți folosi împotriva Ucrainei? Rachete de croazieră, mai multe lansatoare de rachete, bombe aeriene grele? Am experimentat deja toate acestea. Ce urmează? Amoniac? Fosfor? Și care va fi următoarea țintă? Încă o clădire de locuințe? Încă o maternitate? Încă o școală? Sau poate încă un sit de patrimoniu cultural? Trupele ruse au lovit deja toate aceste locuri, toate”.

Articol recomandat de sport.ro
Starul Barcelonei divorțează! Soția l-ar fi înșelat cu antrenorul personal
Starul Barcelonei divorțează! Soția l-ar fi înșelat cu antrenorul personal
Citește și...
Război în Ucraina, ziua 17. Kuleba: Suntem pregătiți să negociem pentru a opri lupta, dar nu ne vom preda
Război în Ucraina, ziua 17. Kuleba: Suntem pregătiți să negociem pentru a opri lupta, dar nu ne vom preda

Război în Ucraina, ziua 17. Rusia continuă ofensiva în Ucraina și aduce în discuție folosirea armelor biologice, susținând că a descoperit dovezi în teritoriile invadate. E doar o încercare de a ”fabrica un pretext pentru atac”, au replicat americanii.

„Comandantul nostru de regiment e beat”. Convorbiri telefonice purtate de soldați ruși cu rudele lor, interceptate
„Comandantul nostru de regiment e beat”. Convorbiri telefonice purtate de soldați ruși cu rudele lor, interceptate

Serviciile de securitate din Ucraina susțin că au interceptat noi convorbiri telefonice purtate de soldați ruși aflați pe frontul ucrainean cu rudele lor de acasă.

Trump: Invazia rusă în Ucraina este o
Trump: Invazia rusă în Ucraina este o "crimă împotriva umanității"

Fostul președinte american Donald Trump a declarat, joi, că invazia rusă în Ucraina "este cu adevărat o crimă împotriva umanității" care "trebuie să se încheie curând".

Recomandări
Manifestațiile violente din Centrul Vechi, în imagini. Mese și scaune incendiate, vitrine sparte și o mașina răsturnată
Manifestațiile violente din Centrul Vechi, în imagini. Mese și scaune incendiate, vitrine sparte și o mașina răsturnată

Decizia Biroului Electoral Central de a respinge candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din luna mai i-a scos pe susținătorii săi în stradă.

Politolog: „Invalidarea candidaturii lui Georgescu va complica foarte mult căile extremei drepte în România”
Politolog: „Invalidarea candidaturii lui Georgescu va complica foarte mult căile extremei drepte în România”

10 dintre cei 14 membri ai Biroului Electoral Central au votat pentru invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale din luna mai.

Motivarea respingerii candidaturii lui Călin Georgescu. După decizia CCR, înregistrarea candidaturii este „irelevantă”
Motivarea respingerii candidaturii lui Călin Georgescu. După decizia CCR, înregistrarea candidaturii este „irelevantă”

Biroul Electoral Central a publicat motivarea decizie de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu. BEC își leagă hotărârea de decizia CCR din decembrie 2024 și de primul tur al prezidențialelor, anulat de instanța Constituțională.