Basescu: Cand vine la mine, Ponta e ca un pisicut.Antonescu a pierdut orice sansa de a fi presedinte

Traian Basescu, Victor Ponta

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, ca premierul Victor Ponta e ca "un pisicut" atunci cand vine la Palatul Cotroceni, afirmand totodata ca aceasta este "mitoman", "cum e Crin Antonescu bolnav de somn".

Ponta ii raspunde lui Basescu: Pisica blanda zgarie rau. M-a numit o data premier, o va face din nou

UPDATE 21:25 Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, ca liderul PNL Crin Antonescu "are busola pierduta si odata cu pierderea busolei a pierdut si orice sansa de a fi presedintele Romaniei".

"Antonescu are busola pierduta si odata cu pierderea busolei a pierdut si orice sansa de a fi presedintele Romaniei. Omul a ratat sansa. A avut sansa unei stagiaturi ca presedinte interimar", a sustinut Basescu, intr-o emisiune a postului B1 Tv.

UPDATE 21:14  Basescu a sustinut, intr-o emisiune la B1 Tv, ca prim-ministrul ar fi "mintit" in legatura cu disputa din ultima sedinta CSAT, caz in care este dispus sa desecretizeze stenograma sedintei.

Citește și
Victor Ponta
Ponta: Basescu e paraleu acasa si in genunchi la Bruxelles; ne-a vandut pentru a-si tine scaunul

"La CSAT nu s-a discutat despre acel minister despre care el a vorbit o saptamana cum vroiam sa ocupam Guvernul cu un minister facut la Cotroceni, subiectul nu a fost (...) Subiectul la care s-a inflamat era exact vorba despre armata, unde Dobritoiu spusese ca e intr-o situatie dificila din punct de vedere al asigurarii cheltuielilor materiale pentru armata si eu am cerut la rectificare sa-i suplimenteze fondurile", a spus presedintele.

"A fost legat strict de cresterea finantarii armatei si lucru pe care premierul l-a refuzat si, daca de data aceasta va contesta, sunt presedintele CSAT, voi desecretiza acea parte in care se vede ca a refuzat ca la rectificare sa dea un plus de bani la armata. Aici a fost subiectul, nu a existat in CSAT subiectul povestit de Ponta cu marele minister. A fost o propunere de ordine de zi, mi-a transmis prin scrisoare ca nu e de acord, nici nu am mai introdus-o", a adaugat seful statului.

Presedintele a sustinut ca propunerea la care a facut referire premierul a vizat o serie de propuneri care au venit de la Guvern, insa tema nu a mai figurat pe ordinea de zi a CSAT dupa ce Ponta a refuzat subiectul.

"Victor Ponta, cand vine la mine, e ca un pisic, ca un pisic, «da, domnule presedinte, da domnu' presedinte» si dupa ce iese si ajunge la Palatul Victoria sau ajunge ... se vede cu un microfon in fata vorbeste cum vedeti. De aceea il fac mincinos, de aceea il fac mincinos si pentru ce a povestit despre CSAT, de aceea il fac mincinos si pentru declaratiile pe care le da pentru presa straina, pentru ca are nevoie de imaginea mea externa si spune «coabitez, am invatat din lectia verii, nu stiu ce...», iar acasa face ce face", a sustinut Basescu, citat de Mediafax.

"El e mitoman, e bolnav din punctul asta de vedere, cum e Crin Antonescu bolnav de somn, omul asta e bolnav de minciuna. E mitoman", a adaugat el.

"Nu stiu daca va dati seama ce simte un presedinte cand i se cere sa mai numeasca o data un prim-ministru care a participat cu toata forta la suspendarea lui din functie", a spus Basescu, la B1 TV, mentionand ca simte "dispret".

"Adica un om care crede ca un presedinte este o masinarie, care nu are suflet, nu are sentimente, nu are nimic, i se cer aspiratii inalte de barbat de stat ca sa numeasca in functia de prim-ministru pe unul care l-a suspendat o data...e greu", a mai explicat Basescu.

In momentul in care i s-a spus ca in politica trebuie sa mai inghiti si cate o broasca raioasa, el a replicat: "Da, dar nu trebuie sa inghiti porci, o broscuta mai merge, dar un porc e greu de inghitit".

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Victor Ponta cere ministrilor sa nu raspunda jignirilor lui Traian Basescu: Atata stie, atata face
Victor Ponta cere ministrilor sa nu raspunda jignirilor lui Traian Basescu: Atata stie, atata face

Premierul Victor Ponta a cerut ministrilor sa nu raspunda jignirilor presedintelui Traian Basescu si sa il lase pe acesta sa isi continue campania electorala.

Ponta: Basescu e paraleu acasa si in genunchi la Bruxelles; ne-a vandut pentru a-si tine scaunul
Ponta: Basescu e paraleu acasa si in genunchi la Bruxelles; ne-a vandut pentru a-si tine scaunul

Drumul european al Romaniei va fi mult mai bun fara Traian Basescu, un presedinte care "ne-a vandut pe toti" pentru a-si tine scaunul, a afirmat liderul USL, premierul Victor Ponta. 

Basescu: Antonescu a dat al 8173-lea avertisment, dupa care a cazut pe spate si a adormit
Basescu: Antonescu a dat al 8173-lea avertisment, dupa care a cazut pe spate si a adormit

Presedintele Traian Basescu a declarat, luni, ca a primit "mici intepaturi" cum e cu veto-ul Romaniei, el mentionand totodata ca Romania este "unul dintre primele trei state" cu crestere procentuala a alocarilor fata de exercitiul bugetar actual al UE.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.