Accident neobișnuit într-o localitate din Cluj. „M-a bătut soarele în ochi"

×
Publicitate

Un microbuz cu 16 muncitori a fost implicat într-un accident mai puţin obişnuit, într-o localitate din Cluj.

Şoferul a intrat într-un tractor oprit pe un pod, pe care ar fi încercat să îl depăşească, însă fără să se asigure. În urma impactului puternic, remorca tractorului a lovit un bărbat care curăţă podul.

Pasagerii din microbuz lucrează la un abator din Floreşti şi se grăbeau să ajungă la muncă. Şoferul ar fi avut viteză mare, spun martorii.

Martor: Lucra tractorul la şosea, strângea tractorul de pe pod şi a venit microbuzul ăsta de la vale şi avrut să intre în depăşire şi venea un camion mare din faţă.
Reporter: A vrut să intre în depăşire pe pod?
Martor: Păi să-l ferească pe tractor, să ocolească tractorul.

Martor: "Probabil a avut viteza, e curba mare acolo pe pod, nu a fost atent şi a intrat în el."

Andrei Biriș, purtător de cuvânt ISU: "Am fost solicitaţi pentru a interveni, ca urmare a unui accident rutier care a avut loc pe raza localităţii Jucu Herghelie, unde un microbuz şi un ansamblu de vehicule, respectiv un tractor care tracta o remorcă au fost implicate într-un accident."

Şoferul microbuzului, care a scăpat ca prin minune, susţine că n-a avut cum să evite impactul.

Șofer microbuz: "Nu a fost semnalizat. Era parcat aici, staţionat şi nu era semnalizat, m-a bătut soarele în ochi şi.."

Un bărbat care curăţă podul de pământ a fost lovit de remorcă tractorului. Rănit a fost şi unul dintre pasagerii din microbuz. Ambii au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri.

Circulaţia în zona a fost întreruptă mai bine de o oră.

Martor: "Masina asta... din spate, s-a băgat în tractor, atât ce am auzit şi ne-am oprit toţi, stăm în coloană. Au fost vreo patru maşini de salvare care au mers acolo, SMURD-uri."

Poliţia anchetează acum accidentul.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Apărarea legală a unui bucureștean suspectat de pedofilie: Nu avea job și încerca să facă ceva util

Bucureșteanul arestat, recent, pentru pornografie infantilă a recunoscut că și-a atins nepoțelele, de 5 și 7 ani, în zonele intime, dar „nu cu tentă sexuală”. Potrivit documentelor de la dosar, obținute de CANCAN.RO.

Primăria Capitalei vrea să testeze bucureștenii pentru coronavirus. Voluntarii vor primi 200 de lei

Primăria Capitalei vrea să testeze pentru coronavirus 11.000 de bucureșteni - voluntari - care vor fi recompensați câte 200 de lei. Consiliul General al Municipiului Bucureşti este chemat să aprobe proiectul pe 11 mai.

VIDEO. Bistrițean prins în flagrant în timp ce voia să mituiască un prim-procuror

Un bistriţean în vârstă de 40 de ani a fost prins în flagrant în timp ce oferea mită suma de 100 de euro unui prim-procuror, pentru a-l determina să urgenteze soluţionarea dosarului penal în care era inculpat, potrivit unui comunicat D.G.A.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.