Supermasina asta are 1.000 CP! Punem pariu ca nu-i poti pronunta numele!

61268758

 Mai tii minte zilele in care se lansau Veyron, Koenigsegg sau, mai nou, Pagani Huayra? Nimeni nu stia cum se pronunta numele lor.

 E cazul sa ne mai chinuim putin, pentru ca avem un nou nume pe lista celor care-ti dau dureri de limba – Genty Akylone. Supermasina de mai sus nu vine din Italia, Germania, SUA sau Marea Britanie. Ca si Bugatti, are originea in Franta. Saint-Yorre, mai exact, e sediul Genty Automobile, compania care spera sa dea lovitura cu Akylone.

Genty Alkyone - 2

La ce au pus pe ea, au sanse mari sa reuseasca, pentru ca cifrele sunt absolut nebune: motor V8 bi-turbo de 4,8 litri si….1.000 cai putere la 8.000 RPM, plus cutie secventiala cu sapte rapoarte, schimbator cu padele si transmisie spate. Chiar si greutatea te da pe spate. Akylone cantareste numai 1.099 kg si are un coeficient aerodinamic de 0,35. De aici vine cea mai tare valoare – atinge 100 km/h in doar 2,7 secunde. VIteza maxima e de 354 km/h.

Genty Alkyone - 3

CITESTE SI: McLaren P1, gata sa rupa asfaltul!

Caroseria din aluminiu si fibra de carbon e creata parca de un alchimist care a reusit sa uneasca un Koenigseg cu GT-R, dar sa presupunem ca francezii au fost doar…originali.

Genty Alkyone - 7

CITESTE SI: O marca falimentara va lansa rivalul pentru Ferrari si Lamborghini

Desi nu va costa mai putin de jumatate de milion de euro, Genty spera ca va construi 15 modele, Asta daca francezii vor gasi macar un prim client, pentru ca altfel, va trebui sa ne multumim doar cu pozele si un film de prezentare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Premiile BAFTA: Marii castigatori: Cine a impresionat pe covorul rosu:

În aşteptarea Oscarurilor, Londra a fost gazda marilor actori ai lumii. Premiile BAFTA şi-au desemnat câştigătorii, unii surprinzători, alţii aşteptaţi. Rochiile vedetelor au furat şi de data asta atenţia pe covorul roşu.

O marca falimentara va lansa rivalul de moarte pentru Ferrari si Lamborghini:

 Bristol Cars a dat faliment in 2011. Norocul le-a suras britanicilor, care vor prezenta un nou supercar hibrid.

Cum te poate ajuta un simplu tricou sa scapi de durerile de spate: FOTO

Un tricou promite sa ne scape de consecintele orelor in sir petrecute la calculator intr-o pozitie gresita, sau a zecilor de sacose prea grele, carate de la magazine acasa.

Recomandări
Dronă marină încărcată cu explozibil, distrusă de un F-16 românesc în apropierea Neptun Deep. Nu ar fi ucraineană

O dronă marină încărcată cu explozibil a fost distrusă de Armata Română, după ce a fost identificată joi dimineață la câteva sute de metri de lucrările pentru extracția gazelor din zona platformei Neptun Deep, în Marea Neagră. 

Diana Buzoianu: „Programul Casa Verde Baterii nu se va baza pe principiul primul venit, primul servit”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, declară că programul Casa Verde Baterii, al cărui ghid de finanțare a fost supus dezbaterii publice, nu se va baza pe principiul „primul venit, primul servit”.

Grindeanu atacă PNL și USR pe tema legii salarizării: „N-au fost în stare să negocieze la Bruxelles. Grilele sunt la secret”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a criticat pe rețelele sociale modul în care este pregătită noua lege a salarizării, susținând că partidele, sindicatele și angajații nu au văzut proiectul de lege sau grilele de salarizare.