De ce parcheaza barbatii mai bine decat femeile!

61430650

Oamenii de ştiinţă au scanat creierele a 949 de subiecţi, bărbaţi şi femei, cu ajutorul aparatului RMN. Rezultatele arată diferenţe importante între felul în care funcţionează creierele femeilor şi cele ale bărbaţilor.

Cercetătorii din Statele Unite au realizat un studiu pentru a afla dacă există o explicaţie ştiinţifică pentru ceea ce oamenii ştiu dintotdeauna: creierele bărbaţilor şi ale femeilor funcţionează diferit, anunţă dailymail.co.uk.

Utilizând imagistica prin rezonanţă magnetică, oamenii de ştiinţă au cartografiat conexiunile dintre diferite părţi ale creierelor subiecţilor. Rezultatele par să susţină teoria că bărbaţii ar fi de pe Marte şi femeile de pe Venus, deoarece creierele lor reacţionează diferit şi au moduri de acţiune diferite atunci când sunt confruntate cu diferite sarcini.

Studiul a implicat 949 de subiecţi, 428 de bărbaţi şi 521 de femei, cu vârste cuprinse între 8 şi 22 de ani, fiind cea mai mare investigaţie de acest fel. Participanţii au fost împărţiţi în trei grupe de vârstă, de la 8 la 13 ani, de la 13 ani şi 4 luni la 16 ani şi de la 17 la 22 de ani. Rezultatele arată că la cei mai tineri dintre participanţi diferenţele sunt minore, însă aceste se accentuează odată cu vârsta.

Cercetarea arată că femeile realizează conexiuni mult mai bune decât bărbaţii între partea stângă a creierului şi cea dreaptă, în timp ce subiecţii de sex masculin prezintă o activitate cerebrală mai intensă în zone specifice ale creierului, în special în cerebel, care controlează aptitudinile motorii. Deasemenea, bărbaţii realizează legături mai puternice între partea frontală a creierului şi cea din spate, ceea ce le conferă abilitatea de a percepe informaţii mai rapid şi de a le aplica imediat pentru a rezolva sarcini complexe.

Citește și
Un lider UE, marcat după ce a auzit la Davos planurile lui Trump pentru a deține Groenlanda. Cum le-a descris
Un lider UE, marcat după ce a auzit la Davos planurile lui Trump pentru a deține Groenlanda. Cum le-a descris

Ragini Verna, de la Universitatea Pennsylvania, spune că "fiecare individ este unic, evident. Dar dacă luăm un grup de 1000 de persoane şi le analizăm reacţiile şi capacităţile, o să observăm că femeile şi bărbaţii se comportă diferit." "Dacă avem o sarcină care implică atât gândire logică, cât şi intuitivă, atunci femeile sunt mai potrivite", adaugă Verna.

Pentru că realizează legături mai multe şi mai eficiente între partea stângă şi cea dreaptă a creierului, femeile rezolvă mai bine sarcini care necesită conexiuni, cum ar fi recunoaşterea feţelor, sau socializarea în situaţii aglomerate. Totodată, persoanele de sex feminin pot rezolva mai multe sarcini în acelaşi timp.

creier

Bărbaţii în schimb, sunt mai potriviţi să rezolve sarcini singulare complexe, sau când acestea necesită acţiuni instante, datorită legăturilor dintre partea din faţă a creierului şi cea din spate. Astfel bărbaţii se concentrează mai eficent la gătit, spre exemplu, sau când e vorba de citit hărţi.

De asemenea, bărbaţii prezintă o activitate cerebrală mai intensă în zonele care controlează aptitudinile motorii, puterea, flexibilitatea, coordonarea. Din acest motiv, persoanelor de sex masculin le este mai uşor să desfăşoare activităţi fizice, să înveţe să înoate, spre exemplu şi învaţă mai uşor să meargă pe bicicletă sau să conducă.

"Creierele bărbaţilor facilitează conexiunile între percepţie şi acţiuni coordonate, în timp ce creierul feminin facilitează comunicarea între modul de procesare analitic şi cel intuitiv. Rezultatele arată diferenţe fundamentale între sexe din punct de vedere al arhitecturii cerebrale", se arată în concluziile studiului.

Articol recomandat de sport.ro
Într-un an cât alții în zece: Sorana Cîrstea a strâns avere în 130 de minute, la Australian Open 2026
Într-un an cât alții în zece: Sorana Cîrstea a strâns avere în 130 de minute, la Australian Open 2026
Citește și...
Iarna în care românii au rămas captivi în propriile case, îngropate în zăpadă până la acoperiș. „Nu mai văzusem așa ceva”
Iarna în care românii au rămas captivi în propriile case, îngropate în zăpadă până la acoperiș. „Nu mai văzusem așa ceva”

Iarna grea din 2012 a rămas pentru Andreea Marinescu momentul în care a filmat cel mai puternic reportaj din cariera sa: case îngropate cu totul în nămeți până la acoperiș, și oameni izolați cu zilele.

“La început, nu mă coafa atât de tare”. Cum a ajuns Florin Busuioc să prezinte Vremea la PRO TV
“La început, nu mă coafa atât de tare”. Cum a ajuns Florin Busuioc să prezinte Vremea la PRO TV

„La început, nu mă coafa atât de tare să prezint Vremea.” Așa își începe Florin Busuioc povestea despre începuturile sale la PRO TV. Azi, “Busu” este omul pe care milioane de români îl identifică instant cu prognoza meteo.

Florin Busuioc: Au fost momente când Știrile PRO TV au fost nevoite “să ridice glasul” pentru ca societatea să se facă auzită
Florin Busuioc: Au fost momente când Știrile PRO TV au fost nevoite “să ridice glasul” pentru ca societatea să se facă auzită

Într-un interviu cu ocazia celor 30 de ani împliniți de PRO TV, Florin Busuioc explică de ce echidistanța nu înseamnă indiferență și cum Știrile Pro TV au știut să ridice glasul, atunci când întreaga societate avea nevoie de asta.

Recomandări
Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat
Nazare promite un „buget al investițiilor” pentru 2026. Deficitul pe 2025 a coborât la 7,7% din PIB, sub nivelul prognozat

Ministrul Finanţelor se arată optimist în ceea ce priveşte perspectivele privind economia românească în anul 2026, adăugând că sunt „şanse foarte mari” ca România să adere la Organizaţia de Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) în acest an.

Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie
Vicepremierul Tanczos Barna: Guvernul nu a făcut reforme în administraţie pentru că nu a existat consens în coaliţie

Vicepremierul Tanczos Barna afirmă că Guvernul pe care îl reprezintă nu a reuşit să facă până acum reformele pe care le-a promis în administraţia centrală, pentru că nu a existat consens între partidele din coaliţie.

Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române
Șeful trupelor NATO: Rusia a fost descurajată să atace datorită nivelului de pregătire al Armatei Române

Comandantul suprem al forțelor NATO din Europa, Alexus G. Grynkewich, a declarat că Rusia a fost descurajată de a ataca o țară membră a Alianței datorită nivelului de pregătire al Armatei Române.