Au reusit imposibilul! Masina asta consuma doar 0,002 euro pe kilometru!

61264094

Australienii au inventat masina care a mers 4.800 km cu doar...10 euro. Vezi cum au reusit!

Evonik Wind Explorer e una din cele mai usoare masini electrice din lume. Dar mai are un alt avantaj. Se foloseste si de energia vantului. Cu numai atat, a reusit sa strabata toata Australia, in total 4.800 de km.

Totul fara pic de energie solara sau umana. Masina e alimentata de baterii litiu ion, echipate cu electrozi si separatori ceramici, care-i permit sa stocheze energia provenita de la o turbina eoliana portabila. De parca nu ar fi destula energie curata, masina e echipata si cu un fel de zmeu care o poate propulsa chiar si pe cea mai mica briza de vant.

Evonik wind explorer

Totul e light si cand vine vorba de constructia masinii. Caroseria e din fibra de carbon, iar rotile dintr-un amestec de cauciuc, silicon si alti polimeri care reduc la minimum forta de frecare. Constructorii spun ca masina poate produce indeajuns de multa energie incat sa strabata peste 350 km intr-o zi.

Evonik wind explorer

Masinuta a intrat si cu trei recorduri in Guinness Book: prima masina electrica/eoliana care a traversat un continent, cea mai mare distanta strabatuta de un vehicul bazat exclusiv pe forta vantului si cea mai mare distanta parcursa de un astfel de vehicul in 36 de ore.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Cea mai "fierbinte" femeie din lume, intr-o reclama la lenjerie intima! VIDEO

Fosta iubită a lui Leonardo DiCaprio, fotomodelul Bar Rafaeli, confirmă încă o dată de ce cititorii revistei Maxim au declarat-o în 2012 cea mai "fierbinte" femeie din lume.

FOTO Rusii au facut masina sport din Logan! Primele imagini cu Lada de 120 de cai!

Dacia Logan devine in Rusia ce in Romania n-a reusit niciodata sa devina: masina sport!

Cum ne influenteaza telefoanele mobile si tabletele sanatatea:

Telefoanele mobile inteligente şi tabletele au un efect nociv asupra sănăţii umane la nivel psihic.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.