Politistii din Alba, incurajati sa doneze sange!

×
Publicitate

Politistii de la circulatie din Alba s-au intepat la propriu. De Ziua Europeana a Sigurantei Rutiere ei au mers sa doneze sange pentru victimele accidentelor.


Imediat cum au ajuns la centrul de sange, cei aproape 30 de politisti donatori au fost luati in primire de personalul medical.

Imbracati la patru ace, oamenii legii au trecut prin cateva testari serioase. Doi dintre politisti nu au putut sa doneze. Unul avea tensiunea prea mica iar altul le-a spus medicilor ca nu a prea dormit cu o noapte inainte.

Cei declarati apti au donat cate 400 de mililitri de sange. Printre donatori s-au numarat si cateva politiste, care au dat o nota de farmec intregii actiuni.

Potrivit legii donarii de sange, fiecare politist a primit cate o zi libera si cate sapte bonuri valorice. Daca oamenii legii vor mai dona in urmatoarele doua luni, ei vor beneficia de o reducere de 50% la transportul in comun.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
In Alba rata somajului a crescut si a ajuns la 5,46% la finele anului 2015

Somajul este in crestere fata de lunile precedente. Asa se face la nivelul judetului sunt inregistrati peste 9.000 de someri, dintre care 2.800 indemnizati si restul neindemnizati.

Statuile de un milion de euro puse in Cetatea Alba Iulia sunt furate pe bucati. Din telescop, a mai ramas doar trepiedul

Peste 30 de monumente amplasate in Cetatea Alba Iulia dupa restaurarea zonei interioare si pentru care s-a platit aproape un milion de euro sunt furate pe bucati, relateaza Mediafax.

Alba: pagube in agricultura de peste sase milioane de lei

Peste 3.300 de hectare de culturi agricole au fost afectate de grindina si ploile torentiale inregistrate in judetul Alba la sfarsitul lunii iunie, valoarea pagubelor ridicandu-se la peste sase milioane de lei.

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.