Directorul general al INCAS București, trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu

62336977
Inquam Photos / Liviu Florin Albei

Cătălin Nae, director general al Institutului Naţional de Cercetare - Dezvoltare Aerospaţială "Elie Carafoli" - INCAS Bucureşti, a fost trimis în judecată de DNA într-un dosar în care este acuzat de abuz în serviciu.

 

Procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a diretorului INCAS București pentru comiterea infracţiunii de abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată.

În acelaşi dosar au fost trimişi în judecată şi patru administratori ai unor societăţi comerciale, pentru comiterea infracţiunii de complicitate la abuz în serviciu în formă continuată.

Conform DNA, în perioada 2012 - 2014, Cătălin Nae, în calitatea menţionată, ar fi încheiat 12 contracte cu societăţi comerciale cu un comportament de tip "fantomă", controlate de ceilalţi patru administratori, în condiţiile în care acesta ar fi cunoscut faptul că agenţii economici respectivi nu puteau să îndeplinească prestaţiile în domeniul cercetării aeronautice la care se obligaseră, neavând capacitatea obiectivă să execute astfel de activităţi, adică nu dispuneau de capital uman şi tehnic.

"În contextul menţionat, Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare Aerospaţială "Elie Carafoli" a achitat societăţilor respective suma totală de 21.495.199 lei (aproximativ 5.000.000 euro), ce constituie un prejudiciu în dauna institutului, concomitent cu obţinerea unui folos necuvenit în acelaşi cuantum pentru societăţile celor patru oameni de afaceri", arată anchetatorii.

Institutul "Elie Carafoli" a precizat că nu se constituie parte civilă în cauză, informează DNA.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Bucureşti cu propunere de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse în cauză.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Dosarul ”șpaga de la Aeroportul Otopeni”. Suspecții ar fi fost dispuși să plătească șpăgi de zeci de milioane de euro

Fostul director general al Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti a fost arestat preventiv, pentru 15 zile, în dosarul legat de prelungirea contractelor pentru spațiile duty-free de la Otopeni.

Dosarul ”șpaga de la Aeroportul Otopeni”. Fostul director general și 3 oameni de afaceri au fost arestați preventiv

Fostul director general al Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti (CNAB) George Alexandru Ivan a fost arestat preventiv, joi, pentru 15 zile.

 

Soluția Elenei Udrea pentru gaura din buget a Guvernului: unii deținuți „să-şi execute pedepsele la locul de muncă”

Fostul ministru Elena Udrea, aflată în detenţie după ce a fost condamnată la şase ani de închisoare pentru luare de mită şi abuz în serviciu în dosarul Gala Bute, oferă o soluţie pentru reducerea cheltuielilor.

 

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.