Țara în care copiii sunt crescuți pe banii statului până ce ajung la școală, „cea mai mare extindere a serviciilor”

62419641
Shutterstock

Servicii gratuite de îngrijire a copiilor vor fi oferite în Marea Britanie, peste doar câteva săptămâni. Statul va asigura îngrijirea copiilor între 9 luni și patru ani, în creșe, pentru părinții cu posibilități financiare reduse.

Premierul Rishi Sunak a garantat că părinții vor primi servicii gratuite de îngrijire a copiilor în câteva săptămâni, în ciuda temerilor că sistemele informatice nu vor fi gata la timp, transmite publicația The Sun.

Primul ministru a respins afirmațiile potrivit cărora planul a fost pus în pericol din cauza lipsei de personal, a problemelor legate de alocarea fondurilor și de infrastructura IT.

O nouă schemă de ajutor de 4 miliarde de lire sterline va intra în vigoare din aprilie, urmărind ca fiecare copil de doi ani să beneficieze de 15 ore de îngrijire gratuită pe săptămână.

Planul va fi extins din septembrie, pentru copiii începând cu vârsta de nouă luni.

Citește și
Examenul de medic specialist se schimbă din 2026. Subiecte unice la nivel național
Examenul de medic specialist se schimbă din 2026. Subiecte unice la nivel național

Premierul Marii Britanii a recunoscut luni că au existat "unele probleme practice" cu privire la planul cabinetului său de extindere a serviciilor gratuite de îngrijire a copiilor, dar a spus că acestea vor fi rezolvate și vor continua așa cum a fost planificat.

Suntem entuziasmați de planurile noastre de a extinde serviciile de îngrijire a copiilor într-un mod care nu a mai fost făcut niciodată în țara noastră. În această primăvară, toți cei care au copii de doi ani vor putea beneficia de 15 ore, care vor fi extinse la toți cei care au copii de nouă luni în cursul acestui an și apoi, evident, anul viitor, 30 de ore pentru toți aceștia. Aceasta înseamnă cea mai mare extindere a serviciilor de îngrijire a copiilor din istoria țării noastre. Acum, multe familii au reușit să se înscrie și totul funcționează bine, dar există câteva probleme practice cu care se confruntă anumite familii. Vreau doar să îi asigur pe toți acei oameni că aceste probleme sunt rezolvate imediat, toate aceste familii vor primi serviciile de îngrijire a copiilor pentru care sunt eligibile" a declarat Rishi Sunak.

Presa a semnalat probleme majore care ar putea avea un impact serios asupra părinților, cu doar câteva luni înainte de alegerile generale din UK.

Cancelarul Jeremy Hunt a anunțat planul la dezbatere a bugetului de anul trecut, afirmând că este „cea mai mare transformare a serviciilor de îngrijire a copiilor din prezent".

Însă, directorii creșelor le-au spus părinților că nu le pot garanta copiilor lor îngrijirea - și nu li s-a spus câte locuri sunt disponibile.

Au existat, de asemenea, probleme majore cu declarațiile fiscale, pentru că dacă acestea nu sunt actualizate, părinții nu sunt eligibili în program.

O sursă din cadrul Trezoreriei a declarat pentru The Times: „Strategia e deficitară peste tot. Nimeni din cadrul Trezoreriei nu are încredere în Departamentul pentru Educație, pentru a o realiza, și există temeri că nu vor respecta toate termenele stabilite."

Meghan Meek-O'Connor, consilier politic principal la Asociația Save the Children UK, a declarat: „Întârzierile și problemele tehnice din jurul politicii vitale a celor 15 ore gratuite de îngrijire a copiilor vor avea un impact asupra a mii de familii. Facturile pentru îngrijirea copiilor sunt deja foarte mari, iar acest lucru înseamnă că unele familii vor trebui să ia decizii drastice, cum ar fi să își retragă copiii de la grădiniță cu totul. Nu numai că suntem furioși că implementarea este în pericol, dar tot timpul am spus că guvernul britanic pur și simplu nu a investit suficienți bani în acest program. Există un deficit de 5 miliarde de lire sterline în finanțarea globală necesară pentru a face schimbări de durată în ceea ce privește îngrijirea copiilor în această țară."

Un purtător de cuvânt al Departamentului pentru Educație a declarat: „Suntem în curs de desfășurare a celei mai mari extinderi a serviciilor de îngrijire a copiilor din istoria Angliei, asigurând părinților care lucrează 30 de ore de îngrijire gratuită a copiilor pe săptămână, începând de la vârsta de nouă luni și până la începerea școlii pentru copiii lor. Ne bucurăm că mii de părinți au depus deja cereri pentru extinderea de servicii care începe în aprilie. Cu toate acestea, o caracteristică preexistentă în sistemul de îngrijire a copiilor, scutită de taxe, în care părinții își reconfirmă eligibilitatea la fiecare trei luni, are un impact asupra unei minorități de părinți atunci când vine la pachet cu un număr mic de furnizori care solicită coduri mult mai devreme de luna aprilie. Părinții care nu pot reconfirma online până în a doua jumătate a lunii februarie sau martie vor primi, prin urmare, o scrisoare automată cu un cod de la HMRC înainte de jumătatea lunii februarie, fără a fi nevoie să ia vreo măsură."

Condițiile de eligibilitate

Părinții din Anglia au dreptul la 15 ore de îngrijire gratuită a copiilor pe săptămână.

Părinții nu trebuie să depună o cerere, deoarece furnizorul de servicii de îngrijire a copilului o va face automat.

Dar se poate solicita această gratuitate numai dacă este oferită de un furnizor aprobat și se oprește atunci când copilul începe școala.

Ambii părinți trebuie să câștige între 8.670 și 100.000 de lire sterline pe an.

Copiii de trei și patru ani sunt, de asemenea, eligibili pentru 30 de ore de îngrijire gratuită.

Pentru a solicita acest lucru, părinții trebuie să completeze un formular de cerere online.

Părinții copiilor în vârstă de doi ani pot obține, de asemenea, 15 ore de îngrijire gratuită a copiilor, dacă primesc sprijin guvernamental. Aceasta îi include pe cei care beneficiază de o serie de prestații sociale, cum ar fi Universal Credit, Income Support și Child Tax Credits.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Examenul de medic specialist se schimbă din 2026. Subiecte unice la nivel național
Examenul de medic specialist se schimbă din 2026. Subiecte unice la nivel național

Începând cu sesiunea de examen din semestrul II al anului 2026, proba scrisă a examenului pentru obținerea titlului de medic specialist, medic stomatolog specialist și farmacist specialist va fi susținută pe baza unor subiecte unice. 

De ce refuză tinerii români să muncească în timpul studiilor. Doar 2% lucrează, în timp ce media UE este de 25%
De ce refuză tinerii români să muncească în timpul studiilor. Doar 2% lucrează, în timp ce media UE este de 25%

În vreme ce un sfert dintre tinerii europeni învață și lucrează în același timp, la noi, procentul este de 10 ori mai mic.

A intrat cu bâta într-un liceu din Găești și a bătut crunt un elev. Spune că a vrut să-și răzbune fratele umilit
A intrat cu bâta într-un liceu din Găești și a bătut crunt un elev. Spune că a vrut să-și răzbune fratele umilit

Incident deosebit de grav într-un liceu din Găești, Dâmbovița. Un elev de 17 ani a fost bătut crunt de un tânăr care nu învăța acolo. Agresorul a intrat în unitatea de învățământ fără să-l oprească cineva.  

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.