Si-a rupt gatul in decapotabila: TOP 8 cele mai stupide morti ale unor personaje celebre!

61237507

De la Attlia Hunul pana la dansatoare Isadora Duncan. Cele mai bizare morti.

1. Attila Hunul:

Una dintre cele mai negre prezente din istorie, Attila si-a condus armata catre glorie in Asia din Mongolia pana la marginea Imperiului Rus. Hunii au facut ravagii - au parjolit si distrus sate intregi in drumul lor spre dominatie totala.

Attila

 

Cum a murit? I-a sangerat nasul in noaptea nuntii.

In 453 AD, Atilla s-a insurat cu o fata tanara pe nume Ildico. In ciuda reputatiei sale de luptator feroce, cand venea vorbea de banchet, Attila manca si bea putin. In seara nuntii a facut exces si s-a indopat cu bautura si mancare. In timpul noptii a inceput sa-i sangereze nasul, dar Attila era prea beat sa observe. A murit inecat in propriul sange.

Tycho Brahe

 

2. Tycho Brahe:

Un important astronom danez din secolul 16. Cercetarile sale i-au permis lui Isaac Newton sa descopere teoria gravitatiei.

Cum a murit? N-a ajuns la timp la baie.

In secolul 16, era considerata o insulta sa pleci de la masa in timpul banchetului. Brahe era recunoscut ca un mare bautor cu probleme la vezica. N-a ajuns la baie inainte sa inceapa banchetul, dar nici nu s-a abtinut de la bautura. Pentru ca era prea politicos sa se ridice de la masa, lui Brahe i-a explodat vezica. A murit 11 zile mai tarziu in chinuri groaznice.

Horace Wells

 

3. Horace Wells

Pionier al anesteziei in anii 1840.

Cum a murit? S-a sinucis cu anestezice

In timp ce experimenta folosirea a diferite gaze ce ar ajuta la anestezie, Wells a devenit dependent de cloroform. In 1848 a fost arestat pentru ca aruncat acid sulfuric peste doua femei. Intr-o scrisoare redactata in inchisoare a dat vina pe cloroform pentru problemele sale.

Patru zile mai tarziu a fost gasit mort in celula. S-a anesteziat cu cloroform si si-a taiat femurul cu o lama.

Francis Bacon

 

4. Francis Bacon:

Una dintre cele mai influente minti ale secolului 16. Filozof, scriitor, om de stiinta, despre Bacon se zvoneste chiar ca ar fi scris cateva din piesele lui Shakespeare.

Cum a murit? Indesand zapada intr-o gaina.

Intr-o dupa-amiaza din 1626, Bacon urmarea o furtuna de zapada si a fost lovit de ideea ca poate zapada ar putea fi folosita pentru a conserva carne in acelasi mod in care sarea era folosita. Bacon a cumparat o gaina, a ucis-o si apoi a incercat sa o umple de zapada. Gaina n-a inghetat, in schimb Bacon a murit de pneumonie.

Jerome Irving Rodale

 

5. Jerome Irving Rodale:

Parintele spiritual al miscarii pentru mancarea organica si creator al trustului de presa Rodale.

Cum a murit? In timpul unui show de televiziune.

Rodale s-a laudat toata viata ca va trai pana la 100 de ani doar daca "nu ma va strivi un taximetrist dependent de zahar". A murit insa la 72 de ani. Un atac de cord l-a ucis in timp ce participa la inregistrarea unui talk-show. Emisiunea n-a fost difuzata niciodata.

Eschil

 

6. Eschil

Dramaturg grec cu 500 de ani inainte de Hristos. Multi istorici il considera parintele tragediei grecesti.

Cum a murit? Un vultur i-a scapat o testoasa in cap.

Legenda spune ca testoasele erau ridicate de vulturi, care pentru a le putea manca le dadeau drumul de la inaltime sperand sa le sparga carapacea de stanci. Unul dintre vulturi l-a confundat pe Eschil cu o stanca (pentru ca era chel) si i-a aruncat lui in cap testoasa!

Jim Fixx

 

7. Jim Fixx:

Autorul best-seller-ului "Cartea completa a alergarii" ce a pornit nebunia joggingului in anii 70.

Cum a murit? A facut atac de cord in timp ce facea jogging.

Fixx a plecat in obisnuita sa cursa de dimineata cand a fost doborit de un masiv atac de cord. Investigatiile legistilor au aratat ca arterele coronariene erau blocate in proportie de 70, 80 si 99%.

Isadora Duncan

 

8. Isadora Duncan

Dansatoarea Isadora Duncan a murit cu gatul rupt in timp ce-si conducea decapotabila. Esarfa ei era atat de lunga incat s-a prins in roata din spate a masinii si a strangulat-o pe Isadora.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Ce poate face Facebook-ul: Peste 36.000 de persoane s-au inscris la nebunia asta :)

Peste 36.000 de persoane s-au înscris pentru a participa la "bătălia celibatarilor", un eveniment născut dintr-o întrebare postată pe Facebook,

Android castiga razboiul in fata Apple

Sistemul de operare Android, al Google, îşi extinde avansul în faţa Apple pe piaţa de software pentru telefoane mobile într-un ritm comparabil cu expansiunea Microsoft în anii '90, a declarat preşedintele Google, Eric Schmidt.

A castigat 58 de milioane de dolari in 2012: Topul celor mai bine platite cantarete

Femeia cel mai bine plătită din industria muzicală în 2012, potrivit listei anuale întocmite de editorii revistei Forbes a avut venituri de 58 de milioane de dolari.

Recomandări
„O Europă mai suverană”. România a primit prima plată de 2,5 miliarde de euro din cadrul mecanismului de apărare SAFE

România a primit, miercuri, prima plată în valoare de 2,5 miliarde de euro, în cadrul instrumentului de apărare ''Acţiunea de Securitate pentru Europa'' (SAFE).

Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pe un sediu ca o cabană de vânătoare. Diana Buzoianu: „S-au aruncat milioane de lei”

Regia Națională a Pădurilor Romsilva a cheltuit 2,7 milioane de lei pentru un sediu în județul Prahova, construit după modelul unei cabane vânătorești.