Pasagerii vor avea Internet broadband fara intreruperi in avion, chiar si deasupra oceanelor

61367455

Liniile aeriene vor putea oferi în curând pasagerilor internet de mare viteză în timpul zborului, fără întreruperi,

chiar şi deasupra oceanelor, datorită evoluţiei serviciilor prin satelit, iar companiile specializate promit că, odată cu scăderea costurilor, broadband-ul în avion va deveni gratis.

Conexiunile care asigură în prezent serviciile de internet în zbor, improvizate din servicii destinate telefoanelor mobile şi televiziunii DTH, vor fi înlocuite de semnale puternice, concentrate pe aeronave, transmise de sateliţi performanţi, potrivit Bloomberg.

Cererea semnificativă pentru servicii de internet de mare viteză în avion va genera suficiente afaceri pentru a facilita scăderea costurilor, astfel că broadband-ul în zbor va deveni într-un final gratis, potrivit directorilor executivi din industrie, contactaţi de Bloomberg.

În prezent, conexiunile la internet în avion oferă viteze scăzute de descărcare, sunt întrerupte de numeroase "zone moarte" şi nu satisfac pasagerii.

Citește și
Europa condamnă represaliile Iranului, iar statele arabe se tem de extinderea războiului în Orientul Mijlociu
Europa condamnă represaliile Iranului, iar statele arabe se tem de extinderea războiului în Orientul Mijlociu

Grupul american ViaSat Inc. va lansa în septembrie serviciul de internet de mare viteză, prin satelit, pentru aeronave, care va fi disponibil iniţial pentru pasagerii JetBlue Airways. ViaSat promite fiecărui pasager o conexiune mai performantă în zbor decât viteza disponibilă în prezent pentru o întreagă aeronavă.

"Cu 10 ani în urmă, eram obişnuiţi să utilizăm dial-up (conexiune la internet prin linie telefonică - n.r.). Nimeni nu mai face asta acum. Aceeaşi evoluţie prin care am trecut în locuinţă va avea loc acum în aeronave", comentează pentru Bloomberg Tim Mahoney, directorul general al diviziei de tehnologie aerospaţială a grupului american Honeywell International, care oferă echipamente pentru sateliţi.

Sateliţii sunt acum capabili de aşa-numite "raze spot", care transmit un semnal concentrat, faţă de acoperirea de tip umbrelă asigurată de tehnologiile de transmisie TV. Astfel este asigurată suficientă viteză pentru a oferi un serviciu de calitate tuturor pasagerilor aflaţi într-un avion.

Grupul britanic Inmarsat intenţionează să lanseze până anul viitor trei sateliţi cu raze spot, iar Intelsat (Luxemburg) anticipează că primul satelit propriu va fi în spaţiu în 2015.

Directorul general al JetBlue, Dave Barger, a declarat recent că speră să poată oferi, până în 2015, servicii de internet broadband pentru toate zborurile operate.

Conexiunea la internet în aer este disponibilă în prezent pentru 40% dintre zborurile operate de companiile din SUA şi Canada, potrivit analiştilor. Rata de utilizare este foarte redusă, estimându-se că numai 5% dintre pasageri sunt dispuşi să plătească în plus pentru a accesa internetul în timpul călătoriilor.

JetBlue promite acces gratis la internet pe primele 30 de aeronave care vor fi echipate cu serviciul ViaSat, însă urmează să introducă o taxă suplimentară pentru pasagerii care doresc să acceseze conţinut mai intens, precum servicii video.

Odată cu răspândirea largă a noilor tehnologii şi creşterea ratei de utilizare, costurile suportate de către operatorii aerieni vor deveni comparabile cu un suc şi o pungă de alune per pasager, astfel că serviciul de internet broadband în zbor are şanse mari să devină gratis, anticipează executivii ViaSat.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius a reacționat cu două cuvinte, după videoclipul în care iubita sa a sărutat un alt bărbat
Vinicius a reacționat cu două cuvinte, după videoclipul în care iubita sa a sărutat un alt bărbat
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu
Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial
Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Război în Iran. Mesajul lui Trump către iranieni: ”Acum aveți un președinte care vă oferă ceea ce doriți”
Război în Iran. Mesajul lui Trump către iranieni: ”Acum aveți un președinte care vă oferă ceea ce doriți”

Orientul Mijlociu stă pe un butoi cu pulbere. Statele Unite și Israelul au atacat sâmbătă Iranul. Operațiuni militare majore sunt în curs de desfășurare. A spus-o președintele Trump, care a făcut apel pentru răsturnarea regimului de la Teheran.

Israelul a atacat Iranul cu ajutorul Statelor Unite. Liderul suprem Ali Khamenei a fost dus într-un loc sigur
Israelul a atacat Iranul cu ajutorul Statelor Unite. Liderul suprem Ali Khamenei a fost dus într-un loc sigur

Sunt tensiuni majore în Orientul Mijlociu. Statele Unite și Israelul au atacat sâmbătă dimineață Iranul. Potrivit părților implicate , operațiunea, botezată ''Răgetul Leului'', ar putea să dureze câteva zile.

Anunțul premierului Ilie Bolojan, după declanșarea războiului în Iran: „Toate structurile noastre sunt în alertă”
Anunțul premierului Ilie Bolojan, după declanșarea războiului în Iran: „Toate structurile noastre sunt în alertă”

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că toate structurile sunt în alertă după izbucnirea conflictului din Iran și că se caută soluții pentru întoarcerea românilor aflați în țările cu spațiile aeriene închise, imediat ce zborurile vor fi reluate.