De ce nu mai cumpărăm mașini și case

62009159

Înainte, pe vremea alor noștri, să ai casa ta și mașină era un semn al succesului, al împlinirii, al lui “s-a ajuns”. Not anymore. Din ce în ce mai mulți oameni tineri preferă chiriile și nu au mașini.

Mai știți când eram mici și abia așteptam să facem 14 ani să avem buletin și să împlinim 18, să avem permis? Uneori începeam școala chiar de la 17 ani, să nu pierdem timpul, și să avem permis de cum împlineam 18 ani. Toți prietenii făceau asta, deci și tu.

Dar de ce nu mai cumpărăm mașini și case? Millennialșii în special (adică ăștia de 30-35 de ani) fug de asta ca nicio generație de până acum. Deși ar avea bani sau ar putea strânge sau ar putea să-și cumpere în rate, nici nu vor să audă.

Sociologii vorbesc despre nevoia acestei generații să investească în experiențe, nu în proprietăți. Călătoriile te fac mai fericit decât mobila din bucătăria ta. Nu? De ce să-ți cumperi o mașină când te costă mai puțin un taxi? Ai propriul tău șofer și scapi de tot ceea ce înseamnă întreținerea unei mașini. De ce să-ți cumperi o casă, când poate te muți cu biroul și poți să te muți în funcție de nevoi?

Experiente

De ce să plătești 30 de ani pentru o casă, când poate vrei să-ți iei un an sabatic la un moment dat. Sau o pauză între slujbe. Băncile nu vor da LIKE momentului ăstuia de rebeliune al tău. Conform Forbes, oamenii își schimbă locul de muncă la 3 ani. Tinerii nu își mai găsesc satisfacția în a deține lucruri. Ci povești. Experiențe.

Experiențele ne ajută să ne facem prieteni sau să consolidăm prietenii. Să întâlnim oameni. Să cunoaștem situații, baruri, povești. Ai prefera să auzi cum un prieten a plecat trei luni în Sri Lanka de unul singur sau cum și-a mobilat dormitorul și a dat găuri cu bormașina șase luni ca să își facă apartamentul? Pentru care a renunțat chiar și la berea cu prietenii de vineri seara, din lipsă de bani, de timp, de disponibilitate mentală.

Experiențele îi conectează pe oameni, nu actele de proprietate.

Când cumperi ceva, începi să-ți faci și griji. Îți cumperi o mașină, pentru care ai strâns bani o grămadă de timp sau ai făcut un credit, așa că îți dorești să ai grijă de ea în cel mai bun mod cu putință. O să sari din pat de câte ori auzi alarma, o să te enerveze la culme când o găsești lovită în parcare, o să te facă tare cu capul când o să i se strice o piesă pe care nu o aveai în plan în buget.

Orice investiție se depreciază în timp. Experiențele nu. Părinții noștri nu aveau posibilitatea să călătorească, să înceapă un start up, așa că pentru ei o casă și o mașină pe care să o dețină – astea două erau cele mai mari satisfacții, modelul unui succes chiar personal pe care îl aveau.

Noi însă nu avem asta în cap, în ADN, în gând și în plan. Știm că putem pleca oriunde în lumea asta, că putem sta într-un Airbnb superb, că putem cunoaște alți oameni, alte culturi, alte mâncăruri. N-o să ne aducem aminte de momentul în care ne-am pus gresia în baie, dar o să trăim mult din amintirea unui dans pe stradă în Cuba, care ne-a făcut să ne simțim vii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
10 cadouri pe care să i le faci de Crăciun (și să fie aproape gratis)

O pijama, o trusă de farduri și ghete poate să cumpere oricine de Crăciun. Dar ce-ar fi să-i cumperi o amintire? Vestea bună e că nu o să te coste (mai) nimic. Vestea și mai bună e că o să fie cel mai frumos cadou pe care l-a primit.

Excelul mi-a salvat ziua, iar motorul timpul liber: Drumul spre Constanța

Ultimele două săptămâni au reprezentat una dintre cele mai interesante incursiuni prin amintirile și prin trăirile unui motociclist. Astăzi, am ajuns la ultima poveste a unui drum trăit de el: drumul spre Constanța și plimbarea cu bacul pentru Dunăre.

3 lucruri pe care noi, bărbații, le putem învăța de la femei fără să ne cadă tresele

Ne place sau nu - dar de ce nu ne-ar plăcea? - trebuie să recunoaștem că femeile își pun amprenta din plin pe domenii considerate până acum tipic masculine, cum ar fi programarea, tehnologia sau construcțiile.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.