Un traficant de droguri a fost condamnat la 10 ani de închisoare pentru moartea actorului Michael K. Williams

62378739
Shutterstock

La aproape doi ani de la dispariţia lui Michael K. Williams, Irvin Cartagena, un traficant de droguri din Brooklyn, a fost condamnat la zece ani de închisoare.

Bărbatul i-a vândut actorului din „The Wire” heroină care conţinea fentanil, ceea ce a dus la moartea sa prin supradoză în 2021, după cum a relatat CNN.

La 6 septembrie 2021, Michael K. Williams, cu o cicatrice lungă pe faţă, a fost găsit mort în locuinţa sa din Williamsburg (Brooklyn). Potrivit medicilor legişti, actorul a cedat în urma unei supradoze „accidentale” după ce şi-a cumpărat heroină de la Irvin Cartagena. El avea 54 de ani.

„Chiar dacă drogul lor omorâse deja o persoană, Cartagena şi complicii săi au continuat să vândă heroină cu fentanil potenţial letal”, a declarat procurorul Damian Williams într-un comunicat transmis de CNN.

Cunoscut sub numele de „Ochi verzi”, Irvin Cartagena a fost arestat şi inculpat în februarie 2022, împreună cu alţi trei bărbaţi, fiind acuzat că a condus o reţea de trafic de droguri pe străzile din cartierul Williamsburg din Brooklyn.

Traficantul de droguri a pledat ulterior vinovat în aprilie anul trecut pentru conspiraţie în vederea distribuirii de droguri şi, la fel ca şi cei trei asociaţi ai săi, riscă între cinci şi patruzeci de ani de închisoare.

În iulie anul trecut, Carlos Macci, în vârstă de 71 de ani, a fost condamnat, de asemenea, la doi ani şi jumătate de închisoare. Deşi nu a fost acuzat de moartea actorului, septuagenarul a pledat vinovat de complicitate la deţinere şi distribuire de droguri.

În centrul crizei opioidelor care face ravagii de mulţi ani în Statele Unite, fentanilul, un opioid sintetic aprobat pentru tratamentul durerii severe, în special în cazurile de cancer în stadiu avansat, este „de 50 până la 100 de ori mai puternic decât morfina”, potrivit Centrelor pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC). Dar, de asemenea, acesta inundă piaţa drogurilor şi provoacă mii de supradoze.

Michael K. Williams, al cărui chip era brăzdat de o cicatrice, a devenit cunoscut şi apreciat în rolul lui Omar Little, personaj atipic al serialului „The Wire” de David Simon. Interpretarea sa, a unui criminal homosexual şi solitar, care are un cod moral şi principii proprii, a fost apreciată de critică şi de public.

Într-un interviu la postul de radio american NPR, în 2016, el a povestit cum a luptat în viaţa sa reală contra dependenţei de droguri în timp ce juca în „The Wire”.

A fost nominalizat de cinci ori la premiile Emmy, fără a câştiga trofeul, ultima dată în 2021 pentru rolul din serialul „Lovecraft Country”.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
„Tatăl meu și Walt Disney s-ar fi răsucit în mormânt”. Remake-ul woke „Albă ca Zăpada”, criticat de fiul primului regizor

Noul remake Disney al filmului „Albă ca Zăpada”, în care joacă actriţa de origine columbiană Rachel Zegler („West Side Story”), a fost aspru criticat de David Hand, fiul celui care a regizat filmul original din 1937.

Îți vine greu să crezi că e una și aceeași persoană. Cum arată o femeie care a renunțat la machiaj și la dinții artificiali

Peste 3 milioane de oameni au vizionat pe TikTok un videoclip în care o femeie a vrut să arată lumii întregi cum arată fără niciun retuș.

Asistenta ucigaşă de bebeluşi a fost condamnată la închisoare pe viață „A existat o răutate profundă”

Asistenta medicală britanică Lucy Letby, în vârstă de 33 de ani, îşi va petrece tot restul vieţii în spatele gratiilor pentru uciderea a şapte bebeluşi.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.