Trufele, prețuri-record din cauza secetei. Cu cât a ajuns să se vândă un kilogram

×
Publicitate

Seceta a dus la prețuri record pentru unele dintre cele mai rare delicatese de la noi: trufele. Culegătorii români au vândut și cu mii de euro kilogramul de trufe, în funcție de mărime și specie.

Pe de altă parte, autoritățile au început să facă verificări la firmele care vând aceste ciuperci și au dat și sancțiuni.

Prețul trufelor a atins un nivel record la finalul anului trecut. Seceta a făcut ca delicatesele să fie mai rare în pădurile din țara noastră, dar și în Europa.

Felix Biriescu, comerciant de trufe: "Prețurile au fost foarte mari, trufele negre au ajuns până la 600 de euro la culegător, pe kilogram, la trufele albe au ajuns la 5.000 pe kilogram."

Potrivit estimărilor comercianților, România exportă în jur de 15-20 de tone de trufe pe luna, însă cantitatea autorizată de Agenția Națională pentru protecția Mediului este mult mai mică.

Laurențiu Păștinaru, președinte Agenția Națională pentru Protecția Mediului: Braconierii păgubesc persoanele care chiar se autorizează. În momentul de față avem în jur de 200 de autorizații de recoltare, achiziție și comercializare, o cantitate de 150 de tone la nivelul anului 2024.
Reporter: Cantitatea reală, recoltată considerați că e mult mai mare decât cantitatea autorizată?
Laurențiu Păștinaru: Categoric!

În momentul de față nu există o lege care să reglementeze strict culesul și comercializarea trufelor în România, lucru care duce la distrugerea faunei și scăderea cantităților de ciuperci-delicatesă.

Mihai Robu, reprezentantul Asociației Trufarilor din Bucovina: „Anul acesta fără să exagerăm a scăzut undeva la 60-70 la sută”.

Două firme din Hunedoara au fost verificate amănunțit de inspectorii Gărzii de Mediu și Antifraudă. Una dintre ele ar fi recoltat ilegal 18 tone de la culegători care nu aveau autorizație.

Andrei Corlan, comisar general Garda Națională de Mediu: „Acest control s-a soldat cu aplicarea a două sancțiuni în cuantum total de 80.000 de lei, dar mai ales cu confiscarea cantității neautorizate”.

Din cauza prețului uriaș, cea mai mare parte a trufelor recoltate la noi pleacă la export.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Cum arată cele mai dulci roșii pe care le găsești în piață. Trucuri ca să alegi mereu legume aromate

Nu există nimic mai gustos decât o roșie dulce, zemoasă și perfect coaptă. În același timp, nu există nimic mai dezamăgitor decât o roșie tare și necoptă sau, și mai rău, una prea coaptă și moale.

Vremea rece a schimbat planurile turiștilor de Rusalii. Cum se relaxează românii în weekendul prelungit

Vremea capricioasă le-a dat planurile peste cap turiștilor care au mers la mare sau la munte în acest weekend prelungit de Rusalii.

Ce este vita Wagyu și de ce este considerată cea mai scumpă carne din lume. Adevărul despre carnea de lux

Pentru bucătarii amatori care vor să-și îmbunătățească abilitățile culinare, este esențial să înțeleagă calitățile unice ale cărnii de vită Wagyu în comparație cu vita tradițională. 

Recomandări
Cum ar putea România să doboare dronele rusești înainte de a-i încălca spațiul aerian. NATO, negocieri cu Ucraina și Moldova

Dronele rusești care se apropie de granița noastră ar putea fi doborâte de Armată în spațiul aerian al Ucrainei sau Moldovei. La această concluzie au ajuns specialiștii de la Institutul American pentru Studiul Războiului și analiștii militari români.

Ce pagube nu vor fi acoperite de stat după explozia provocată de drona de la Galați. Reparațiile suportate de proprietari

Locatarii evacuați din blocul din Galați lovit de drona rusească s-au întors, sâmbătă, acasă. Autoritățile au stabilit că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată. 

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească: majoritatea pun bani deoparte doar pentru urgențe

Doar 4 din 10 români reușesc să economisească. Însă, majoritatea strâng bani pentru situații neprevăzute nu pentru investiții care să le mărească averea, arată un studiu recent.