Festivalul stradal de la Galați a adus o explozie de culoare pe străzi. La paradă au participat zâne, îngeri și dragoni

×
Publicitate

Este un weekend plin la Galați, unde oamenii sunt așteptați la un festival stradal.  

Evenimentul a început cu un show aviatic, care a ținut publicul cu sufletul la gură și cu o paradă a personajelor din povești.

Patru aeronave ale Aeroclubului României, care au decolat de pe aerodromul de la Ianca, au făcut spectacol pe cer, la Galați.

Petre Glonțaru, reprezentant al Aeroclubului României: „I-am avut la verticala Galațiului, la verticala Dunării, pe George Rotaru, cap al formației, aripa sa dreaptă, laszlo Ferentz, la aripa stângă a fost Ioan Aviatorul și, coada formației, Teodor Munteanu”.

Membrii echipei „The Hawks of Romania” au ținut publicul de pe Faleza Dunării cu sufletul la gură.

Copil: „Îmi plac avioanele cel mai mult".

Tată și fiu:Frumos, foarte frumos. Mi s-a părut foarte șmecher când se învârtea”.

Prima zi a festivalului de la Galați a adus și o explozie de culoare pe străzi. O paradă cu acrobați urcați pe picioroange, zâne, îngeri sau dragoni i-a captivat pe oameni.

Personajele din desenele animate au ținut să transmită - în avans - urări pentru ziua copiilor. Cei mici au fost fascinați.

Festivalul continuă până duminică la Galați. Oamenii sunt așteptați la spectacole pe cele șapte scene din centrul orașului.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Evenimente de Ziua Copilului în București. Ce activități gratuite poți face împreună cu cei mici

Numeroase evenimente au loc cu ocazia Zilei Copilului, în Bucureşti.

Cum arată cel mai mare schelet de stegosaurus. A trăit pe Pământ în urmă cu 161 de milioane de ani. A fost scos la licitație

O casă de licitații din New York va scoate la vânzare, pe 17 iulie, cel mai mare schelet de stegosaurus care a trăit pe Pământ în urmă cu 161 de milioane de ani.

Reuniune emoționantă a trupei Abba. Regele Suediei le-a oferit ordinul regal Vasa

Reuniune rară și plină de emoții pentru membrii trupei Abba. Regele Suediei le-a oferit ordinul regal Vasa, la 50 de ani de când formația a câștigat concursul Eurovision cu piesa ”Waterloo".  

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Minister: Ultimul element al podului peste Siret, gata de montare. Drumul Expres Brăila-Galaţi se deschide în acest an

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioșteanu, anunță că se montează ultimul element al noului pod peste Siret de pe Drumul Expres Brăila-Galați (DEx6), care va fi cel mai complex după podul peste Dunăre de la Brăila.

Au trecut două zile de la dezastru, dar coșmarul continuă în Nepal: aproape 1.400 de dispăruți

Cursa contracronometru în care sunt angajate echipele de salvatorii pentru a găsi supravieţuitori la două zile după inundaţiile devastatoare care au ucis peste 550 de persoane în Nepal şi China continuă vineri, sub ameninţarea unor noi viituri.