Paradă medievală, la Târgovişte. Copii s-au bucurat de "Vlad Ţepeş" şi "Mihai Viteazu"

×
Publicitate

Petrecerea continuă la Târgovişte, unde oraşul este sărbătorit. Vineri seară, o paradă medievală impresionantă a dat viaţă vechii cetăţi, spre bucuria localnicilor şi a turiştilor.

Domniţele îmbrăcate în straie medievale, fanfara şi dansatorii le-au dat de veste trecătorilor că este sărbătoare în Vechea Cetate de Scaun a Ţării Româneşti. Peisajul a fost completat de artiştii veniţi de peste hotare.

Spectacol a fost şi pe "câmpul de luptă", unde Vlad Ţepeş s-a luptat cu turcii. "Mi-a plăcut că l-am văzut pe Vlad Ţepeş şi pe Mihai Viteazu şi coincidenţa este că eu învăţ la şcoală Mihai Viteazul”, spune o fetiţă.

Apoi, cavalerii şi-au dat întâlnire cu domniţele.

Sărbătoarea continuă până duminică cu jocuri, concursuri medievale, bucate alese şi must, dar şi spectacole în aer liber.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Femeia care a cerut dezgroparea lui Salvador Dali nu este fiica pictorului

Femeia care a convins autorităţile spaniole să-l dezgroape pe Salvador Dali NU este fiica pictorului.

"Copacul de aur" din curtea castelului Teleki. Festival-boutique timp de 3 zile

Bibelou de porţelan uriaş, castel împletit din sârmă şi arbori seculari "transformaţi" în opere de artă. Sunt doar câteva dintre cele 10 lucrări de artă de mari dimensiuni expuse în parcul impresionant al castelului Teleki din Mureş.

Teatrul din Cartier: spectacol sub pod, admirat de zeci de trecători

Zeci de trecători din Sibiu s-au oprit să vadă un spectacol inedit, realizat de tineri actori şi de un regizor entuziast, sub un pod, pe malul Cibinului.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.